Kobiety kontra mężczyźni

Listopad to jeden z najciekawszych miesięcy pod względem premier filmowych. Już od dzisiaj, pomimo spadku temperatur i nadchodzącej zimy na ekranach kin pojawią się najgorętsze hity roku! Wśród nich przygody Jamesa Bonda – „Spectre”, jeszcze lepsza biografia „Steve’a Jobsa” i rozstrzygnięcie „Igrzysk śmierci: Kosogłos. Część 2”.


„Spectre” to najbardziej wyczekiwana premiera listopada. Po tygodniu wyświetlania poza granicami USA, najnowsza odsłona przygód Jamesa Bonda ma już na swoim koncie 80,4 miliona dolarów. W roli agenta do spraw specjalnych po raz kolejny zobaczymy przystojnego Daniela Craiga, u jego boku błyszczeć będzie Monica Bellucci. 

Kobiety to siła, piękno i duch walki. Bez niektórych historia wyglądałaby zupełnie inaczej.  „Sufrażystka” – wyzwolone, domagające się praw moralnych, wyborczych i obywatelskich na początku lat XX dokonały niemożliwego. By osiągnąć zwycięstwo były publicznie lekceważone, szykanowane, wyśmiewane i wykluczane z rodziny. To ich nieustająca „bitwa” zmieniła bieg wydarzeń, rozpoczęła ruchy emancypacyjne i przemiany społeczne. Lektura obowiązkowa dla Pań.

W połowie miesiąca każdy z nas wyczuwa już świąteczny klimat. Wystawy „obrastają” w korowe bombki, łańcuszki i światełka, sklepy wykładają towary okolicznościowe, a my z zadartymi głowami wypatrujemy śniegu. Nawet „Listy do M 2” pojawią się na kinowych ekranach nie w inny, lecz listopadowy wieczór. Pierwsza część tej romantycznej, rodzimej wersji filmu „Czas na miłość” w ubiegłym roku podbiła serca Polaków. Od tych wydarzeń, nasi bohaterowie postarzeli się o cztery lata. Wśród nich ponownie zobaczmy Mikołaja, który nadal nie może zdecydować się na oświadczyny z Doris, Małgosie, Wojtka i adoptowaną Tosię, rozstających i schodzących się na nowo - Karinę i Szczepana oraz niegrzecznego Świętego Mikołaja, walczącego o miłość swojego syna. Akcja niezmiennie dzieje się tuż przed Wigilią, kiedy magia działa na wszystkich. Życie współzałożyciela, prezesa i przewodniczącego rady nadzorczej Apple Inc – Steve’a Jobsa to idealny, gotowy scenariusz na film. Tak idealny, że w przeciągu dwóch lat musimy zobaczyć kolejną jego biografie! Jaki był? Skąd czerpał pomysły i w ostateczności jak zrewolucjonizował rzeczywistość XX i XXI wieku? To wszystko zobaczymy w jeszcze lepszej części Daniela Boyle.

„Syn Szawła” w reż. László Nemes to film, który wywołał sensacje jeszcze przed swoją premierą. Dlaczego? Ponieważ rzadko zdarza się by debiut znalazł się w konkursie głównym na festiwalu w Cannes i walczył o Złotą Palmę. A jednak! Reżyser w swojej pierwszej, długometrażowej produkcji przeszedł samego siebie.  „Syn Szafła” opowiedzia o 48 godzinach z życia Szawła Auslandera, węgierskiego Żyda, członka Sondercommando z Auchwitz-Birkenau. Obrazy które przyjdzie nam oglądać - komory gazowe, śmierć , ludzkie ciała, popiół, po raz pierwszy zostały ukazane w tak realistyczny sposób. Uwaga! Kino tylko dla ludzi o stalowych nerwach. 
Fani filmów „Hambeus Papam” oraz nagrodzonego Złota Palmą w Cannes  „Pokoju syna” mogą liczyć na kolejny słodko–gorzki film o odnajdywaniu siebie. „Moja Matka” to współczesna historia dojrzałej kobiety, która pod wpływem życiowych komplikacji odkrywa co jest dla niej najważniejsze. Włoski reżyser Nanni Moretti w filmie opowiada o zmaganiach Margherity w uniwersalny, pełen czułości i humoru sposób, często odwołując się do wątków z własnego życia. Listopad podobnie jak październik zaskoczy nas mocnymi pozycjami polskimi. Najważniejszą z nich będzie nominowany do konkursu głównego festiwalu Camerimage w Bydgoszczy debiut Marcina Koszałki – „Czerwony Pająk”.  Dzięki pochlebnej recenzji magazynu „Variety”, wstrząsająca historia seryjnego mordercy z Krakowa zwróciła uwagę szerokiej publiczności. W zagranicznych mediach krytycy filmowi, porównali kunszt Koszałki do obrazów Gusa Van Santa i Michaela Hanekego. Takiego polskiego, thrillera w stylu kina noir jeszcze nie widzieliście, must watch tej jesieni. 

Łęczyckie więzienie w dalszym ciągu przyciąga filmowców. Do tej pory powstawały tam teledyski i odcinki serialu „Paradoks” z Bogusławą Lindą w roli głównej. Tym razem więzienne mury ukażą życie codzienne przestępców w oderwaniu od „normalnych" warunków bytowych. Jak mówi reżyser, Kamil 
Szymański, pomysł na film zrodził się z krótkiego artykułu w jednej z łódzkich gazet. Historia, na której oparto 50 minutowy scenariusz dotyczyła więźnia, który zabił swojego kolegę z celi na jego własną prośbę.
Ta premiera nie ma sobie równych: „Igrzyska Śmierci: Kosogłos. Część 2”. Zakończenie serii to koniec pewnego etapu w karierze Jennifer Lawrence, która przyznała, że nie wyobraża sobie życia po Igrzyskach. My w przyszłości wróżymy jej zawrotną karierę aktorską.Macie ochotę na brawurowe i stylowe połączenie westernu z poetycką, pełną humoru opowieścią o młodzieńczej miłości? Koniecznie wybierzecie się 20 listopada na film „Slow West”, który od sukcesu na festiwalu Sundance zbiera znakomite recenzje i podbija serca publiczności. To dziki zachód jakiego nie widzieliście!

„Makbet”, tragedia Williama Shakespeare’a napisana ok. roku 1606, należy do najczęściej wystawianych i adaptowanych sztuk szekspirowskich. Tym razem producenci filmu „Jak zostać królem” odnawiają tą pełną żądzy opowieść o zdradzie pasji i szaleństwie. Jeżeli do tej pory nie była to Wasza ulubiona lektura szkolna, może warto przełamać lody i wybrać się do kina? Zachętą może być fakt iż w rolę szkockiego generała wciela się rozchwytywany Michael Fassbender. Wisienką na torcie i podsumowaniem listopadowych wieczorów z filmem będzie „Most Szpiegów” Stevena Spielberga. Thriller szpiegowski, którego akcja rozgrywa się w okresie zimnej wojny lat 50-tych XX wieku, był kręcony m.in. We Wrocławiu. Już w zwiastunie mieszkańcy mogą odnaleźć znane im ulice: Kurkowej, Ptasiej i Mierniczej. Film to historia amerykańskiego prawnika, wysłanego przez CIA do Związku Radzieckiego, który ma pomóc w uwolnieniu przetrzymywanego tam pilota wojskowego. 

6 listopad

Spectre, reż. Sam Mendes, USA/Wielka Brytania

Sufrażystka, reż. Sarah Gavron, Wielka Brytania


13 listopad

Listy do M, reż. Maciej Dejczer, Polska 2015

Steve Jobs, reż. Danny Boyle, USA

Syn Szawła, reż. László Nemes, Węgry

Moja Matka, reż. Nanni Moretti, Francja/Niemcy/Włochy

Git, reż. Kamil Szymański, Polska


20 listopad

Igrzyska Śmierci: Kosogłos, część 2, reż. Francis Lawrence, USA

Slow West, reż. John Maclean, Wielka Brytania/Nowa Zelandia


27 listopad

Makbet, reż. Justin Kurzel, Francja/Wielka Brytania

Most Szpiegów,reż. Steven Spielberg

Czerwony Pająk, reż. Marcin Koszałka, Polska


Autor: A.S.

Share this:

CONVERSATION

0 komentarze:

Prześlij komentarz