Oscarowy październikZacieramy ręce! Gorrrące premiery kinowe października czas zacząć. W tym miesiącu na ekrany wejdą potencjalni kandydaci do Oscarów m.in. „Marsjanin” Ridley’a Scotta i „The Walk. Siegąjąc Chmur” Roberta Zemeckisa. Zobaczymy również dwie wzruszające biografie „Legend” oraz „Strategia Mistrza”. W tej filmowej lawinie nie zabraknie mocnych, polskich pozycji w tym „11 minut” Skomilowskiego.


Trzeba przyznać, że ogłoszone przez NASA odkrycie wody na Marsie idealnie zgrało się w czasie z premierą najnowszego filmu „Marsjanin”, który opowiada historie astronauty walczącego na Czerwonej Planecie. Inspiracją dla filmu była powieść Any’ego Weira o tym samym tytule, a w roli głównej wystąpił Matt Damon. Zdjęcia, które wprost każą nam uwierzyć, że znajdujemy się na Marsie stworzył Polak, Darek Wolski.
Fani Roberta De Niro i Anne Hathaway będą mogli zobaczyć ich w niecodziennym duecie. Ben, emeryt i wdowiec, nienawidzi bierności. Jest człowiekiem czynu, a „nic nierobienie” niestety mu nie służy. By zaprzestać nudzie postanawia wziąć udział w programie „praktyki dla seniorów”. W rezultacie trafia pod opiekę Jules, założycielki firmy internetowej zajmującej się sprzedażą odzieży dla pań. Z biegiem czasu, bizneswoman odnajduje w stażyście moralne wsparcie. „Praktykant” to niezobowiązujące kino, idealne jako pretekst do spotkania w gronie znajomych.


W wrześniu razem z Tomaszem Kotem przeżywaliśmy jego zmagania z rakiem w słodko-gorzkim filmie „Żyć nie umierać”. Miesiąc później do kin trafia kolejna, polska produkcja w reż. Bartosza Prokopowicza. "Chemia" to opowieść o niezwykłej miłości młodych ludzi balansujących na granicy życia i śmierci. To film, który przekonuje, że warto kochać tak, jakby jutra miało nie być. Przedstawiona w filmie historia inspirowana jest wydarzeniami z życia założycielki Fundacji Rak'n'Roll - Magdaleny Prokopowicz, żony reżysera. Trzy kobiety, trzy pokolenia i trzy postawy życiowe już od 2 października w najnowszym filmie Filipa Bajona „Panie Dulskie”. Krystyna Janda, Katarzyna Figura i Maja Ostaszewska tworzą zabawną, momentami podszytą szczyptą goryczy i dreszczem emocji rodzinną historię, w której mężczyźni swój spacer ograniczają do kółek wokół stołu. Obraz zaskakuje lekkością, dialogami, wyrafinowanym poczuciem humoru i rewelacyjną obsadą aktorską. Filmowa lektura obowiązkowa!


Tom Hardy, którego ostatnio mogliśmy oglądać w filmie „Mad Max: Na drodze gniewu”, tym razem otrzymuje podwójną rolę braci Kray, pionierów zorganizowanej przestępczości w latach 60. „Legend” od 9 października w kinach!Są pewne rzeczy, których nie powinniśmy próbować w domu lub jego okolicy, jedną z nich na pewno jest chodzenie po linie na wysokości 400 metrów. „The Walk. Sięgając chmur”, to oparty na prawdziwej historii film fabularny w reż. Roberta Zemeckisa ( „Forrest Gump”, „Cast Away – poza światem”). Jeżeli macie lęk wysokości, lepiej nie oglądajcie tego filmu lub przynajmniej odpuście sobie wersje 3D. Dla odważnych czeka kawał dobrego kina, bowiem „The Walk” to jeden z najciekawszych i najbardziej widowiskowych filmów jesieni.


Thriller, dramat psychologiczny i zaangażowane kino społeczne – to wszystko zobaczymy w debiucie Magnusa von Horna „Intruz”. Ludzie nie zapominają, nie wybaczają, prześladują i nie kryją nienawiści. Główny bohater John, powraca z poprawczaka do swojego rodzinnego miasteczka, ma zamiar stawić czoła ojcu, bratu, rówieśnikom z klasy i matce dziewczyny, którą zamordował… „Intruz” otrzymał już trzy Złote Lwy za scenariusz, reżyserie i montaż podczas tegorocznego Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni.Biografia Jamesa „Whiteya” Bulgera to idealny materiał na film. Brutalny, bezwzględny i pełen sprzeczności najsłynniejszy amerykański gangster przez lata współpracował z FBI. Był ścigany za kilkanaście zabójstw i handel narkotykami, przez niemal dwie dekady kiwał służby, które ostatecznie złapały go dopiero w 2011 roku. „Pakt z diabłem” ma więc idealny scenariusz i równie idealnego głównego bohatera w postaci Johnny’ego Deppa. Czy diabeł, porwie, uwiedzie i zawładnie naszymi umysłami? Dowiemy się już 16 października.


Dziesiąty miesiąc w roku to zdecydowanie wielkie święto dla kina polskiego. Oprócz poruszającej „Chemii” i tragikomicznych „Pań Dulskich” zobaczymy film „Demon”, ostatnie dzieło Marcina Wrony i „Obce niebo” w reż. Dariusza Gajewskiego. Pierwszy z nich to o udana rodzima próba nakręcenia kina spod znaku grozy drugi natomiast opowiada historię rodziny polskich emigrantów, której urzędy socjalne w Szwecji pozbawiają opieki nad dzieckiem.Pod koniec miesiąca na ekrany trafi także Polski kandydat do Oscara „11 minut”. Podparty osobistymi doświadczeniami film Skolimowskiego to piąty po „Z odzysku” Sławomira Fabickiego, „Sztuczkach” Andrzeja Jakimowskiego, „W ciemności” Agnieszki Holland i „80 milionach” Waldemara Krzystka film z oferty lidera krajowej dystrybucji, kandydujący do zmagań o najbardziej pożądaną statuetkę filmową świata – Nagrodę Amerykańskiej Akademii Filmowej. Polsko – irlandzka koprodukcja oparta na metaforach i symbolice, opisuje życie człowieka z perspektywy ulicznego sprzedawcy hot dogów, nastoletniego złodziejaszka, zazdrosnego męża i podpalaczki. Bez zagłębiania się w osobowości postaci przed upływem ostatniej, 11 minuty ich losy połączy przypadek. Jaki będzie finał? Zobaczcie sami!


2 października

„Marsjanin”, reż. Ridley Scott, USA

„Praktykant”, reż. Nancy Meyers, USA

„Chemia”, reż. Bartosz Prokopowicz, Polska

„Panie Dulskie”, reż. Filip Bajon, Polska9 października

„Legend”, reż.

„The Walk. Sięgając chmur”, reż. Robert Zemeckis, USA

„Intruz”, reż. Magnus von Horn, Francja/Polska/Szwecja16 października

„Pakt z diabłem”, reż. Scott Cooper, USA

„Demon”, reż. Marcin Wrona, Polska

„Obce niebo”, reż. Dariusz Gajewski, Polska23 października

„11 minut”, reż. Jerzy Skolimowski, Polska30 października

„Strategia Mistrza”, reż. Stephen Frears, Francja/Wielka Brytania


Share this:

CONVERSATION

0 komentarze:

Prześlij komentarz