Teraz żyjemy! Tytuł: "CHASING LIFE"

Gatunek: Dramat
Twórca: Susanna Fogel, Joni Lefkowitz
Premiera: 08.04.2015r.(Polska)
Kanał: Lifetime (Polska)/ABC Family (USA)
Produkcja: USA
Obsada:  Italia Ricci, Richard Brancatisano, Scott Michael Foster
Ocena: 7/10

Podobno prawdziwie żyje jedynie ten, kto otarł się o śmierć. Brzmi jak banał? Uwierzcie mi w ustach bohaterów serialu „Chasing Life” (lub jeśli wolicie polski tytuł – „Pojedynek na życie”) te zdanie nabiera prawdziwego znaczenia. Choć niejednokrotnie przyprawia o dreszcze warto go zobaczyć, by sprawdzić samego siebie.


Serial odkryty został przeze mnie dość przypadkowo. Jego premiera w USA odbyła się w czerwcu 2014 roku na antenie ABC Family, w Polsce można go zobaczyć na kanale Lifetime. Zaciekawił mnie opis fabuły, która oparta została na losach 24-letniej reporterki „Boston Post”, zmagającej się z białaczką. Nie brakuje w nim większych i mniejszych dramatów. Każdy z odcinków jest opatrzony co najmniej kilkoma, z którymi musi się uporać główna bohaterka. Ogromne wsparcie znajduje w rodzinie, a także w przyjaciółce.


April (Italia Ricci) początkowo nie wierzy, że diagnoza jest prawdziwa, ponieważ uważa, iż jej to nie dotyczy. A tak naprawdę może to spotkać każdego z nas. Trudno przejść obojętnie obok „Chasing Life” bez zadawania pytań o samego siebie. To serial, który wyzywa nas na pojedynek, wręcz krzyczy „walcz o swoje życie”. Ukazuje momenty graniczne podczas naszej ziemskiej wędrówki i możliwości ich przeżywania. Gdy daje nam już jakiekolwiek wytchnienie to w postaci bohaterów drugoplanowych: przyjaciółki April – Beth (Aisha Dee), jej przyjaciela z pracy  Danny’ego (Abhi Sinha) czy ekscentrycznego krytyka kulinarnego.

Każdy odcinek pierwszej serii ogląda się w napięciu, nie jest to wygodny serial z powodu tematu, który podejmuje. Nie da się przewidzieć losów bohaterów, ponieważ zawsze któryś z nich może odejść. To pełna miłości, bólu i wsparcia opowieść o zmaganiu się z chorobą, próbą życia, które dzieli się z myślą o rychłej śmierci. Stwarzaniu możliwości i wykorzystywaniu tego, co przyniesie los. Pomiędzy tym wszystkim jest szczęście, może chwilowe, ale przynoszące ulgę i nadzieję na lepszy dzień.


Spójna całość, stopniowe budowanie napięcia, wątki poboczne jeszcze bardziej przekonują do zobaczenia tego serialu. Znajdziemy również cały wachlarz charakterów: kujonka, buntowniczka, ekstrawertyk, perfekcjonistka, racjonalistka. Dobrze zarysowują się postaci grane przez Mary Page Keller, Stevena Webera czy Scotta Michaela Fostera.

Sukces tego serialu tkwi w opowieści – nie ma tu nadmiernej rozpaczy, bohaterowie nie użalają się nad sobą, próbują każdy dzień, który im pozostał przeżyć  na własnych warunkach. Do tego rodzina April, która jest empatyczna i bardzo silna, towarzyszy ona jej na każdym etapie choroby. „Chasing Life” nie opowiada jedynie o raku, ale również o wchodzeniu w dorosłe życie czy o siłowaniu się z nastoletnimi problemami. To opowieść o miłości, która przychodzi w momencie, w którym żaden z bohaterów się jej nie spodziewa.

Szybko nie oczyściłam swoich myśli po pierwszym sezonie, ale już nie mogę się doczekać drugiego. Emocje, które towarzyszą podczas oglądania, są bardzo skrajne jednakże jest on wart każdej uronionej łzy. Daje odwagę na zmiany, a co ważniejsze przypomina o śmierci, o której zapominamy w dobie kultu życia. Jednakże jak mocno byśmy pragnęli żyć to i tak w końcu przyjdzie nam zagrać ostatnią rolę, świadomość tego mają bohaterzy „Chasing Life”. A ty jak chcesz przeżyć swoje życie? 

Autorka: Ania W.

Share this:

CONVERSATION

0 komentarze:

Prześlij komentarz