Kobiety, które kochamy


Z okazji Dnia Kobiet postanowiłyśmy po raz kolejny ukazać jak dobrze być często niesłusznie nazywaną płcią słabszą. Bo czymże, byłby świat bez bab? Równo rok temu, wzięłyśmy sobie za zadanie opisanie pięknych, silnych i  mądrych kobiet ukazywanych w filmach fabularnych. Tym razem postawiłyśmy na jakże uwielbiane przez nas seriale.

"Seks w wielkim mieście", twórcy: Michael Patrick King, Darren Star, 
USA 1998-2004
Obyczajowy, Komedia
Kiedy w 1998 roku wyemitowano pierwszy odcinek „Seksu w wielkim mieście” wśród kobiet zawrzało, każda z nas niejednokrotnie chciała być jedną z przyjaciółek serialu. Jednak to Sarah Jessica Parker, czyli filmowa Carrie Bradshaw, jako felietonistka gazety była naszą instruktorką, ukazującą lepsze i gorsze strony życia w miejskiej dżungli. Carrie jest neurotyczną romantyczką i fashionistką uzależnioną od kupowania drogich butów, znanych marek. A nade wszystko kocha mężczyzn - zazwyczaj tych nieodpowiednich."New Girl", twórca: Elizabeth Meriwether,
USA 2011
Komedia

Nie oszukujmy się – miewamy gorsze dni. Chociaż staramy się udawać, robić dobrą minę do złej gry i bawić w najlepsze to w ostateczności wybuchamy morzem łez i pakujemy się do ciepłego łóżka. Tyułowa: Nowa dziewczyna czyli po prostu Jess odzwierciedla nasze codzienne(gorsze/lepsze) życie. Marzycielka, bujająca w obłokach, wiecznie poszukująca przygód, która po rozstaniu z chłopakiem słucha dołującej muzyki i ogląda tandetne romansidła. Częściej jednak, wpada na genialne, spontaniczne pomysły, a swoją dobrocią i poczuciem humoru zaraża wszystkich dookoła.


 "The Fall", reż. Jakob Verbruggen, Allan Cubitt, 
USA 2013
Dramar, Thriller
Jakiś czas temu była agentką do zadań specjalnych i wspólnie ze swoim partnerem Foxem Mulderem pracowała w wydziale X, zajmującym się zjawiskami paranormalnymi. Obecnie goni seryjnego mordercę w serialu „The fall”. Detektyw Stella Gibson, czyli Gillian Anderson jest zawsze opanowana, perfekcyjna i posiada świeżo wyjęte z pralni ubrania na zmiane. To kobieta niezależna, która w pełni oddaje się pracy i to właśnie w niej odnajduje ukojenie i szczęście.

"Ally McBeal", twórca: David E. Kelley,
USA 1997-2002
Prawniczy, KomediaChociaż ten serial kręcony byl wieki temu, to dokladnie pamiętam główną bohaterką, ktorą podziwiałam za odwagę, piękne ciało i błyskotliwy umysł. Ally McBeal – prawniczka, która walczyła z wszystkimi niedogodnościami tego „okrutnego” świata – począwszy od kradzieży żelu plemnikobójczego i skończywszy na podkładaniu nogi za marną paczkę chipsów. Trzeba przyznać jeżeli coś jest najmniej prawdopodobne na pewno wydarzy się w świecie Ally. Na szczęście jej urok osobisty i talent do pakowania się w dziwne sytuacje pomaga jej w tworzeniu czegoś co zwiemy – dystansem do siebie.

"Czarna lista", twórca: Jon Bokenkamp,
USA 2013
Dramat, KryminałKryminały to ta część życia, którą omijamy szerokim łukiem, kiedy dotyczy nas samych. Sytuacja ulega jednak zmianie, kiedy z kartonem popcornu możemy spokojnie obserwować te nadzwyczajne wydarzenia w telewizji. Debiutująca agentka FBI Elizabeth Keen w serialu „Czarna lista” mierzy się ze swoimi największymi słabościami w postaci: najbardziej poszukiwanego przestępcy  świata. Na naszych oczach, ta drobna i urodziwa dziewczyna zamienia się w kobietę poszukującą prawdy oraz walczącą o życie swoje i najbliższych.

"House of Cards", twórca: Beau Wllimon, 
USA 2013
 Dramat/Polityczny


Nie ma bardziej bezwzględnego serialu politycznego. „House of Cards” słynie z krwawych intryg, które mają utorować drogę do władzy najbardziej zuchwałej parze – Francisa (Kevin Spacey) i Claire Underwood. Serial poniekąd pokazuje mechanizmy władzy i uprawiania polityki.

Jednakże dziś najważniejsze są kobiety, dlatego w moim top nie może zabraknąć Claire Underwood, doskonale graną przez Robin Wright (zasłużony Złoty Glob za najlepszą rolę kobiecą powędrował w jej ręce w 2014 roku). Nie ma bardziej upiornej, zuchwałej, mądrej i pięknej kobiecej postaci serialowej. Prawdziwa dama z krwi i kości, twardo stąpająca po ziemi pragnąca mieć jak największą władzę. Razem z mężem tworzą idealny duet, który wykorzystuje innych by osiągnąć określone cele.


"Newsroom", twórca: Aaron Sorkin, 
USA 2012-2014
Dramat

Sloan Sabbith (Olivia Munn)

Mackenzie MacHale (Emily Mortimer)
Maggie Jordan (Alison Pill)
To serial, który pokazuje jak powinny być przekazywane informacje opinii publicznej. Daleko im do brukowców i grania pod publiczkę. Liczą się jedynie fakty, a nie przypuszczenia. Szkoda, że nikt nie oczekuje od mediów takiego przekazywania informacji. W „Newsroomie” nie ma jedynie jednej wybijającej się postaci kobiecej, lecz aż trzy! Wszystkie je łączy inteligencja i brak wyczucia w sferze prywatnej.

Pierwszą jest Mackenzie MacHale (Emily Mortimer), która jest wydawcą głównych wiadomości. Szalona, doskonale radzi sobie w pracy – jest inteligentna, rzetelna, a przede wszystkim wie jak przekazywać informacje, by były interesujące i prawdziwe. Niestety zupełnie nie radzi sobie w sferze uczuciowej, co rodzi wiele groteskowych sytuacji.

Drugą jest prezenterka - Sloan Sabbith (Olivia Munn) to kobieta posiadająca ponad przeciętny iloraz inteligencji, niestety ma jedną wadę mówi wszystko nie zważając na konsekwencje. Nie znosi sprzeciwu, a wroga szybko wyeliminuje z gry. To z całą pewnością moja ulubiona postać z tego serialu.

Trzecią jest dopiero wchodząca w świat mediów, młodszy wydawca - Maggie Jordan (Alison Pill). Początkowo wszystko (dosłownie) wypada jej z rąk, jest niezorganizowana i roztrzęsiona. Bardzo mocno ją kosztuje praca w newsroomie, jednakże się nie poddaje i walczy o swoje. 

"Teoria wielkiego podrywu", twórcy: Chuck Lorre, Bill Prady, 
USA 2007
Sitcom


Serial bawi i wzrusza już od 2007 roku, nadal utrzymując ponad 10 milionową widownie w samych Stanach Zjednoczonych. Ilością sezonów zbliża się do legendarnych „Przyjaciół”. Konwencja oparta jest na grupie geeków i ich sąsiadce z na przeciwka – Penny.

Dziewczyna odzwierciedla typową amerykańską dziewczynę z sąsiedztwa. Piękna, może brak jej umiejętności, ale nadrabia to swoim urokiem. Publiczność uwielbia słodką Penny, dzięki czemu aktorka odgrywająca jej rolę – Kaley Cuoco-Sweeting otrzymała dwie Kryształowe Statuetki, przyznawane przez Amerykańską Publiczność.


"Masters of Sex", twórca: Thomas Maier,
USA 2013 
Dramat


Jak wyglądały pierwsze badania nad ludzką seksualnością? Ten serial odkrywa tematy tabu zamknięte za drzwiami sypialni skrywane przez mieszkańców Stanów Zjednoczonych lat 50/60 XX wieku.

Początkowe badania, przeprowadzane przez wybitnego ginekologa Williama Mastersa (Michael Sheen) muszą odbywać się w „piwnicy”. Pomaga mu w nich Virginia Johnson (Lizzy Caplan) – samotna matka, która doskonale zna swoje ciało. Niezwykle otwarta i ciekawa świata, bez problemu odnajduje się w świecie doktora Mastersa, a tym samym bardzo szybko włącza się aktywnie w jego badania. Prawdziwa badaczka, która jest zupełnie inna od swoich rówieśniczek, nieraz karcona przez odmienny styl życia.


Serial bazuje na prawdziwej historii – Virginia Johnson i William Masters byli pionierami w badaniach nad ludzką seksualnością. 


"Podkomisarz Brenda Johnson", twórca James Duff, 
USA 2005-2012
Dramat/Kryminał


Oglądam wiele seriali kryminalnych, jednakże sposób w jaki grana jest ta postać kobieca sprawia, że nie można przejść obok niego obojętnie.


Brenda Johnson (Kyra Sedgwick) jest szefową Wydziału Zabójstw w Los Angeles. Sprawia wrażenie wyobcowanej, obdarzonej niezwykłym instynktem, który pozwala jej na łapanie przestępców lecz trochę aspołecznej. Stara się łączyć życie zawodowe z prywatnym, lecz gdy prowadzi sprawę zwykle to pierwsze jest najważniejsze. Kobieta do tego posiada pewne ciekawe uzależnienie…


Autorki: Ania&Ania

Share this:

CONVERSATION

1 komentarze:

  1. "Sex w wielkim mieście" to klasyka i klasa sama w sobie :)

    OdpowiedzUsuń