Romans z Box OfficeNie od dziś wiadomo, że uwielbiamy wzruszać się i śmiać na romansach, lecz które najmocniej poruszyły światową widownie? W Stanach Zjednoczonych pierwsza trójka wygląda tak: "Titanic", "Przeminęło z wiatrem" i "Grease".

W poniższym rankingu przedstawiamy zestawienie filmów o tematyce miłosnej, które najwyżej uplasowały się w światowym rankingu Box Office.1. "Titanic", reż. James Cameron,USA 1997, 
Melodramat, Katastroficzny


Melodramat wszech czasów, najbardziej dochodowy film obok "Avatara" i "Przeminęło z wiatrem". Płakały na nim całe rzesze widzów, dzięki czemu ich dochód wyniósł ponad 2 mld dolarów. Na rozdaniu Oscarów w 1998 roku był bezkonkurencyjny, zdobywając 11 statuetek (w tym za najlepszy film i reżyserię). Dzięki niemu Leonardo DiCaprio  zyskał status gwiazdy, a kolejne pokolenia odgrywają scenę na rufie statku w rytm piosenki  „My Heart Will Go On”.


Największy brytyjski statek Titanic rusza w swój pierwszy rejs z Wielkiej Brytanii do Stanów Zjednoczonych. Na jego pokład dostaje się Jack (Leonardo DiCaprio), który wygrywa bilet III klasy w pokera. Młody chłopak poznaje Rose (Kate Winslet), w której zakochuje się od  pierwszego wejrzenia. Bogata, lecz nieszczęśliwa dziewczyna dopiero przy Jacku czuje się kochana. Wydawać się mogło, że tylko katastrofa może rozdzielić tych dwoje…
2. "Mamma Mia!", reż. Phyllida Lloyd,  Niemcy/USA/Wielka Brytania 2008
Komedia romantyczna/Musical 


Choć musical odszedł do lamusa i tylko raz na jakiś czas twórcy sięgają po ten gatunek, to „Mamma Mia” odniosło sukces! Według światowego rankingu zarobiło ponad 609 mln dolarów.  Nowo zaaranżowane piosenki szwedzkiego zespołu ABBA, w wykonaniu hollywoodzkich gwiazd już po chwili sprawiają, że nóżka zaczyna sama tupać. Dodatkowo, przepiękne klimaty greckich wysp dodają mu uroku.

Miłosna opowieść rozgrywa się między trzema mężczyznami (Pierce Brosnan, Colin Firth, Stellan Skarsgård), a temperamentną kobietą (Meryl Streep), która nie wie kto jest ojcem jej córki – Sophie (Amanda Seyfried). Mając romans z każdym z nich w jednym czasie, nie jest w stanie ustalić, który nim jest. Marzeniem Sophie jest by ojciec, poprowadził ją do ołtarza, dlatego postanawia ich odnaleźć i zaprosić na swoje wesele.3. "Uwierz w ducha", reż. Jerry Zucker,USA 1990
Dramat, Komedia, Romans, Fantasy


Kto nie wzruszał się na „Titanicu”, na pewno zrobił to na filmie „Uwierz w ducha”. Udowadnia, że romans z osobą zaświatów też jest bardzo możliwy, jednakże nie wieczny. Ta miłosna historia bez happy endu zarobiła według światowego Box Office ponad 505 mln dolarów!

O takiej miłości marzy każdy, niestety Sam (Patrick Swayze) i Molly (Demi Moore) nie mogą cieszyć się sobą zbyt długo. Ich sielankowe życie zostaje brutalnie przerwane, gdy Sam zostaje zabity przez przestępcę. Zdruzgotana Molly nie może podnieść się po stracie ukochanego, wszędzie czuje jego obecność. W tym wypadku  jej przeczucie się sprawdza – mężczyzna powraca pod postacią ducha, by ostrzec ją przed zagrożeniem.


4. "Pretty woman", reż. Garry Marshall, USA 1990,
 Komedia romantyczna

 

Zaskakująca komedia romantyczna o tym, jak z prostytutki zrobić księżniczkę. Okazuje się, że widzowie pokochali historię bogacza i dziewczyny lekkich obyczajów, tym samym film zarobił ponad 463 mln dolarów.

Rozsądny i opanowany milioner zatrudnia Vivian by towarzyszyła mu przez jeden tydzień, w zamian dostanie 3 tysiące dolarów. Żywiołowa dziewczyna przyjmuje ofertę i przeprowadza się do hotelu. Te kilka dni zmienia ich życie. Happy end sam pisze się do tej historii.5. "Przeminęło z wiatrem", reż. George Cukor Sam Wood Victor Fleming,USA 1939,
 Melodramat


Romans wszech czasów! Kto nie widział „Przeminęło z wiatrem” koniecznie musi nadrobić zaległości. Zdobył dziesięć Oscarów i od lat jest wymieniany jako jeden z największych filmów w historii kina. Jedni ją kochają drudzy nienawidzą, lecz Scarlett O’Hara to postać ponad czasowa, kultowa, dla mnie bardzo wyjątkowa. Ranking wskazuje na ponad 400 mln dolarów przychodu z biletów. W amerykańskim Box Office plasuje się na pierwszym miejscu z sumą ponad 1 mld dolarów!

Niepokorna i bogata Scarlett O’Hara (Vivien Leigh) ma wielu adoratorów, lecz kocha się w jednym. Niestety jej wybranek żeni się z Melanią, rozgoryczona Scarlett wychodzi za mąż za jej brata Karola, który po dwóch miesiącach ginie na wojnie. A ona sama zostaje pozbawiona wszelkich uciech. Rodzina wysyła ją do Atlanty, gdzie poznaje Rhetta Butlera (Clark Gable), który ma opinie awanturnika, jednakże Scarlett to nie przeszkadza, ich charaktery idealnie do siebie pasują. 
6. "Grease", reż. Rabdal Kleiser,USA 1978, 
Musical, RomansRoześmiani i roztańczeni młodzi w natarciu! Dziś pewnie częściej wspominamy „High School Musical”, który wzoruje się na „Grease”. Jednakże ja do tego filmu bardzo chętnie wracam i polecam wszystkim fanom musicalu. Ze światowego Box Office wynika, że zarobił ponad 394 mln dolarów.

Para nastolatków zakochuje się w sobie na wakacjach, są przekonani, że już nigdy się nie zobaczą. Jednakże przewrotny los splata ich drogi na nowo. Niestety okazuje się, że inteligentna, słodka Sandy (Olivia Newton-John) nie pasuje do wizerunku szkolnego, lidera grupy T-Birds – Danny’ego Zuko (John Travolta).
7. "Czego pragną kobiety", reż. Nancy Meyers, USA 2000,
Komedia romantyczna


Mel Gibson czytający w umysłach kobiet - to największe zaskoczenie dla mnie w tym rankingu, nie uważałam go za ciekawy film, a jednak publiczności się spodobał. Zarobił ponad 374 mln dolarów.

Nick to typowy kobieciarz, który stawia na karierę. Dobrze radzi sobie w firmie reklamowej, dlatego ma nadzieje na awans. Jednakże niespodziewanie to stanowisko otrzymuje Darcy (Helen Hunt). Nowa szefowa nie wpływa zbyt dobrze na samopoczucie głównego bohatera. Mężczyzna ulega wypadkowi,  który powoduje, że słyszy myśli wszystkich kobiet. Na początku uznaje to za dar, niestety szybko okazuje się, że to jego przekleństwo.

8. "Sposób na blondynkę", reż. Peter Farrelly, Bobby Farrelly, USA 1998
Komedia romantyczna


Miłosne połączenie jest dość klasyczne – życiowy nieudacznik i piękność. Twórcy takich komedii jak „Głupi i głupszy” czy „Bez smyczy” przyciągnęli rzesze fanów do kin. Dzięki czemu ich film zgromadził ponad 369 mln dolarów.

Ted (Ben Stiller) jest nieporadny życiowo, wszystko wymyka mu się spod kontroli, dlatego pragnie odszukać swoją szkolną miłość. W tym celu zatrudnia detektywa, który zakochuje się w pięknej Mary (Cameron Diaz) od pierwszego wejrzenia. Pozostawiony sam sobie Ted musi wkroczyć do akcji.


9. "Moje wielkie greckie wesele", reż. Joel Zwick, Kanada/USA 2002, 
Komedia romantyczna Zderzenie dwóch różnych kultur często bywają szokujące. „Moje wielkie greckie wesele” jest bardzo żywiołową komedią z miłością na pierwszym planie. Uzyskała przychód ponad 368 mln dolarów, co wskazuje na to, że widzowie lubią się śmiać z rodzinnych perypetii.

Toula (Nia Vardalos) nareszcie się zakochuje, niestety jej wybranek jest Amerykaninem (John Corbett), a nie Grekiem. Mężczyzna musi przekonać do siebie całą rodzinę swojej wybranki, zanim staną na ślubnym kobiercu. To rodzi mnóstwo zabawnych i nieprzewidywalnych sytuacji.


10. "Narzeczony mimo woli", reż. Anne Fletcher, USA 2009,
Komedia romantyczna


Dzięki niedopilnowaniu dwa serca mają szansę się połączyć. Margaret (Sandra Bullock) jest szefową w jednym z  nowojorskich wydawnictw, jej kariera nabiera rozpędu, tylko mały wypadek przy pracy mógłby ją zatrzymać. Komedia na tyle wpadła w gusta widzów, że zasilili oni kieszeń twórców o ponad 317 mln dolarów.

Przez to, że poświęciła się w całości karierze zaniedbała procedury wizowe i grozi jej deportacja z USA, ponieważ jest Kanadyjką. Na szczęście nad wszystkim jest w stanie zapanować, dlatego składa swojemu asystentowi (Ryan Reynolds) propozycje nie do odrzucenia. Nie licząc się ze sprzeciwem chłopaka, ogłasza wszystkim pracownikom radosną wieść o ich zaręczynach. Zmuszony do nielegalnego występku Andrew zabiera swoją szefową na Alaskę by powiadomić swoich rodziców o ślubie. 


Źródło: Box Office Mojo
Autorka: Ania W.


Share this:

CONVERSATION

0 komentarze:

Prześlij komentarz