Wakacje z filmem


Wakacje w pełni, warto pomyśleć o tym jak je spędzić. Dlatego przygotowałam wam kilka propozycji. Oczywiście wszystkie filmowe!

1. Wystawa „Stanley Kubrick” w Muzeum Narodowym w Krakowie


Dla każdego kinomana, ale nie tylko, powinna być to pozycja obowiązkowa na wakacyjnej trasie. Życie i twórczość amerykańskiego reżysera Stanley’a Kubricka, zamknięta w jednej przestrzeni. Twórca "Mechanicznej pomarańczy"  był znany ze swojej dbałości o każdy szczegół, wszystko w jego filmach miało znaczenie. Mimo, że jego filmy cieszyły i cieszą się ogromną popularnością, to aktorzy nie wspominają go już tak dobrze. Kubrick był bardzo wymagający, liczył się dla niego film i jego efekt końcowy.

Krakowska wystawa daje niezwykłą możliwość wniknięcia w świat twórcy. Zobaczyć pokój 237, kostium małpy, słynny monolit, oryginalną makietę statku kosmicznego i wiele innych rekwizytów.  

Wystawa wcześniej gościła w dziesięciu miastach świata, m.in. Berlinie, Los Angeles, Amsterdamie, Paryżu, Zurychu. W Krakowie można ją zwiedzać do 14 września.

2. Festiwal Filmowy Nowe Horyzonty we Wrocławiu, 

24 lipca – 3 sierpnie 2014

Wrocławianie stawiają na ambitne kino i odkrywanie nowych twórców filmowych. Roman Gutek – twórca wrocławskiego festiwalu i firmy dystrybucyjnej Gutek Film, która sprowadziła na nasz rynek – Larsa von Triera, Juma Jarmuscha czy Pedro Almodóvara;  chce by ten festiwal szedł pod prąd, a także poszerzał horyzonty, wynosił widza na dotąd mu nieznane wody. Od kilku sezonów, organizatorom festiwalu bardzo dobrze to się udaje. Bogaty i ciekawy repertuar filmowy sprawia, że rokrocznie festiwal odwiedzają rzesze fanów. W tym roku pojawiają się kolejne propozycje filmowe, które pozwolą nam odpłynąć na sali kinowej i zachwycić się.

Ciekawą propozycją jest „Moebius”, koreańskiego reżysera Kim Ki-duka, który tym razem próbuje przepracować temat męskości, definiowanej przez ciało. Kim Ki-duk, przyczynił się do ożywienia koreańskiej kinematografii. Jego filmy zwykle drastyczne, ale bardzo wymowne i artystyczne, skłaniające do refleksji.

W tegorocznej edycji pojawia się Nowe Kino Grecji, gdzie będzie można zobaczyć znane filmy jak „Kieł”, reżyseria Giorgios Lanthimos, lecz też bliżej nam nie znane, które opowiadają o sytuacji w Grecji jak np.  „W domu” Athanasiosa Karanikolasa, czy „Luton” Michalisa Konstantatosa

Gratką dla fanów francuskiej drugiej fali będzie cykl poświęcony twórcom "Cahiers du cinéma", prezentujący filmy rzadko pokazywane w Polsce z lat 70 i 80.

To oczywiście nieliczne propozycje festiwalu, po więcej zapraszamy na stronę: www.nowehoryzonty.pl

3. Transatlantyk Poznań – 08-14 sierpnia 2014

  Stosunkowo młody festiwal, coraz mocniej zaznacza się na polskiej mapie festiwalowej, kusząc swoją ofertą. Transatlantyk zagospodarowuje również poznańskie przestrzenie i stara się dotrzeć w najrozmaitsze jego zakątki. Niskie ceny biletów lub darmowe wejścia na niektóre seanse, sprawia że nie można go pominąć. 

Charlie Chaplin w tym roku zagości na poznańskim festiwalu. Organizatorzy wybrali z licznej filmografii artysty siedem , dźwiękowych propozycji  – „Dyktator”,  Światła wielkiego miasta”,  „Dzisiejsze czasy”, „Pan Verdoux”, „Król w Nowym Jorku” i „Hrabina z Hong Kongu”. 

Transatlantyk jest festiwalem filmu i muzyki, dlatego bardzo cenione na nim są konkursy dla młodych kompozytorów.

www.transatlantyk.org/pl

4. 7. Międzynarodowy Festiwal Filmów Animowanych w Poznaniu, 11-17 lipca 2014

Poznański festiwal przygotował kilkanaście sekcji, gdzie będą pokazywane filmy animowane. Bogata oferta warsztatowa, w tym roku odbędą się warsztaty m.in. z tworzenia rzeźb dźwiękowych, animacji eksperymentalnej, a także dla dzieci. 

W tym roku w sekcji retrospektywy, pokazane zostaną animacje m.in. amerykańskiego twórcy  Pata O’Neilla czy Bruno Bozzetto. Uniwersytet Artystyczny w Poznaniu na festiwalu pokaże etiudy semestralne oraz filmy dyplomowe swoich studentów.

Ciekawą i wartą zauważenia propozycją festiwalu są animacje z Chin, które są bardzo różnorodne. W tej sekcji znajdzie się coś dla dzieci i dorosłych.

Festiwal odwiedzą artyści związani z animacją z całego świata, m.in. Yach Paszkiewicz (polski reżyser, autor teledysków, współpracował m.in. z Hey, Budką Suflera czy Wojciechem Waglewskim).


www.animator-festival.com

5. Muzeum kinematografii w Łodzi

W swych zbiorach posiada plakaty, elementy scenografii, programy filmowe.  Znajdują się tu archiwa największych polskich twórców, m.in. Andrzeja Munka czy Wojciecha Jerzego Hasa, a także Poli Negri.  W swojej własnej filmotece gromadzą tytuły, które składają się na dorobek polskiej kinematografii. 

We wtorki  do muzeum wstęp jest wolny na wszystkie wystawy stałe. W pozostałe dni bilet normalny kosztuje 10 zł, a ulgowy 7 zł, a dzieci i młodzież do lat 16 mają wstęp bezpłatny. 

www.kinomuzeum.pl/index.php?action=home

6. Wystawa „Filmy Andrzeja Wajdy w światowym plakacie filmowym” –  w Gmachu Głównym Muzeum Narodowego w Krakowie, al. 3 Maja 1, Galeria Sztuki Polskiej XX wieku, sala "Intertekst". Do 31 sierpnia 2014 roku można podziwiać dorobek filmowy Andrzeja Wajdy, poprzez plakaty, które były tworzone do jego filmów.7. Festiwal Filmu i Sztuki Dwa Brzegi, 2–10 sierpnia 2014


W Kazimierzu Dolnym odbędzie się tego lata już ósma odsłona tegoż festiwalu. Stara się łączyć film z innymi sztukami jak literatura czy muzyka. Daje możliwość bezpośredniego kontaktu widzów z osobami związanymi z filmem. Jak co roku pokazane zostaną filmy, które cieszyły się ogromnym zainteresowaniem na polskich i zagranicznych festiwalach. Atmosferę podsycą z całą pewnością polskie premiery.

Krytyk filmowy Tadeusz Sobolewski weźmie udział w „Lekcji kina”, poświęconej zagadnieniu czasu w obrazie filmowym.

Retrospektywa Małgorzaty Szumowskiej, kojarzonej z głośnymi polskimi obrazami jak „W imię” czy „Sponsoring”. Na festiwalu będzie można zobaczyć jej mniej znane filmy/dokumenty, m.in. „Mój tata Maciek” czy „Jeden dzień z życia Tomka Karata”.

Warto tutaj wspomnieć, że dyrektor artystyczną festiwalu jest Grażyna Torbicka – dziennikarka, prowadząca w TVP 2 swój autorski program „Kocham Kino”.

Zapraszam do zaglądania na stronę internetową festiwalu: www.dwabrzegi.pl

8. Praskie Lato Filmowe we Warszawie, od 1 lipca do 31 sierpnia 2014


Tego lata warszawskie Kino Praha przygotowało niezwykłą gratkę dla kinomanów. Ciekawa propozycja dla tych którzy przegapili filmowe hity sezonu, a wakacje spędzają w mieście. Ceny biletów też są w korzystnej cenie, jedyne 7 zł. Na prawdę warto! „Bez wstydu”, „Jesteś Bogiem”, „Hannah Arendt”, czy „Polowanie” to tylko niektóre tytuły, które będzie można tam zobaczyć. Tego lata Kino Praha z całą pewnością będzie gorącym, filmowym punktem na mapie Warszawy.
 
Program: www.kinopraha.pl

9.  Filmowa Stolica Lata

W 9 odsłonie przeglądu filmowego, będzie można zobaczyć jeszcze więcej filmów! W różnych miejscach Warszawy odbędą się darmowe, projekcje filmowe. Zachęcająco zapowiada się kino samochodowe przed Urzędem Dzielnicy Wawer. W repertuarze znalazły się klasyki polskie i amerykańskie jak „Miś” czy „Casablanca”, a także bardziej współczesne, jak „Avatar” czy „Wall Street”.  Program jest tak bogaty i różnorodny, że z całą pewnością każdy znajdzie coś dla siebie.

Program:  www.filmowastolica.pl/kalendarz

 


Autorka: Ania W.

Share this:

CONVERSATION

0 komentarze:

Prześlij komentarz