Być kobietą !

Dziś 8 marca, Dzień kobiet, święto obchodzone od 1910 roku. W tym wyjątkowym dniu mężczyźni wręczają kobietom - matkom, żonom, partnerkom, koleżankom kwiaty i drobne upominki. 

Postanowiłyśmy uczcić to w odpowiedni sposób, oferując Wam subiektywny ranking filmów w, których głównym bohaterem staje się kobieta. 

Bywają motywujące, budujące i inspirujące. Sprawiają, iż po seansie pragniemy być takie jak one. Filmy o silnych,  odważnych, optymistycznych i zaradnych kobietach, są najlepszym kopniakiem do działania. Zapraszamy do czytania i oglądania...oczywiście ! :)

Diabeł ubiera się u Prady, reż. David Frankel, USA 2006Ekranizacja powieści Lauren Weisberger, jednego z największych bestsellerów ostatnich lat. Młoda dziewczyna dostaje upragnioną pracę w jednym z najbardziej prestiżowych nowojorskich magazynów, poświęconych modzie. Pech w tym, że na drodze do wielkiej kariery staje jej bezwzględna szefowa. 

Diabeł ubiera się u Prady, to historia mądrej, lecz pozbawionej pewności siebie kobiety. Praca z nieczułą szefową przemienia dziennikarkę w niezależną , seksowną, bizneswoman. Za wszelką cenę, reż. Clint Eastwood, USA, 2004


Trzydziestokilkuletnia Maggie próbuje osiągnąć sukces w kobiecym boksie zawodowym. Za trenera wybiera sobie Franka, który z początku odmawia, gdyż nigdy wcześniej nie trenował kobiet. Z czasem jednak zmienia zdanie, gdy przygląda się zaangażowaniu dziewczyny. 

Za wszelką cenę to historia kobiety, która wie czego chce, posiada wielki talent, brak jej tylko wiary w swoje fizyczne możliwości, które odradzają się w niej podczas walki na ringu. 


Amelia,reż. Jean - Pierre Jeunet, Francja 2001


Ta niezwykła romantyczna komedia, to wyjątkowy film, w którym świat magii i dziecięcych marzeń przeplata się z życiem codziennym.  Czy chociaż raz nie marzyliście będąc dzieckiem, o tym by wcielić się w kogoś wyjątkowego ? Takie marzenia miała Amelia, izolowana w pokoju przez swoich nadopiekuńczych rodziców, którzy przesadnie martwili się o jej zdrowie. Kiedy dorasta pozostaje w niej dziecięcą ciekawość , skłonność do żartów i spełniania małych życzeń. 

Amelia to dziewczyna pełna blasku i wyobraźni, a jej głównym celem jest uszczęśliwianie innych. W każdej z nas znajduje się iskra małej dziewczynki, chcącej zmienić świat. To tak jakbyśmy na chwilę się zatrzymały i spojrzały na świat przez swoje stare, dziecięce okulary. 

Kwiat pustyni, reż.Sherry Hormann, Austria, Niemcy, Wielka Brytania 2009Film biograficzny nakręcony w oparciu o bestsellerową powieść autobiograficzną Waris Dirie. Fabuła opowiada o somalijskiej dziewczynce, która w wieku trzech lat została poddana obrzezaniu, a siedem lat później sprzedana człowiekowi za którego miała wyjść za mąż. Dziewczynie udało się jednak dopiąć swego, ucieczka do Ameryka dała jej szanse zaistnienia w świecie jako modelka.  

Waris wpływa na nas bardzo osobiście, a jej historia ukazuje nam jak bardzo chcieć to móc. Siła jaką przekazuje nam bohaterka, czyni odradza w nas chęć podążania za tym co nieznane i pozostawienia niechcianej przeszłości.

Dzień kobiet, reż. Maria Sadowska, Polska 2012Halinę poznajemy w chwili otrzymania awansu, w sieci sklepów spożywczych Motylek. Moment przejścia na wyższe stanowisko, staje się dla głównej bohaterki przekleństwem niszczącym jej człowieczeństwo. 

Halina to kobieta przeistaczająca się na naszych oczach. Z szarej nie pewnej siebie myszki, zamienia się w egoistyczną szefową zaślepioną miłością swojego szefa. W jednym momencie z egoistki dbającej o swoje potrzeby zamienia się w kobietę waleczną , dbającą o godność innych pracujących w markecie Motylek.


Godziny, reż. Stephen Daldry, USA/Wielka Brytania 2003

 
Ekranizacja prozy Michaela Cunninghama. Trzy kobiety, trzy płaszczyzny czasowe, trzy wybitne osobowości. Film przedstawia postacie, które są zupełnie inne, ale coś je łączy i splata ich losy. Buntują się przeciwko otaczającemu je światu. Mimo, że żyją w innych epokach to czują podobnie. Kobiety cierpią na depresje i samotność.

Wyjątkowy film, ze świetnymi aktorkami -  Julianne Moore, Nicole Kidman,  Meryl Streep.  


Frances Ha, reż. Noah Baumbach, USA 2013Główna bohaterka filmu jest niepoprawną optymistką, wierzy że jej marzenie o karierze tancerki kiedyś się spełni. Codziennie budzi się z nowym pomysłem. Podąża za mrzonkami nie godzi się na zmieniająca rzeczywistość.

Frances mimo swej naiwności, posiada wiele energii. Nie sposób jej nie lubić, dodatkowo obnaża myślenie dwudziestoparolatków o dorosłości.

Betty i Coretta, reż. Yves Simoneau, Jacqueline Lavoie, USA 2013Oparta na faktach historia dwóch czarnoskórych kobiet, o których nie mówiono tak głośno jak o ich mężach. Coretta była żoną Martina Luthera Kinga, natomiast Betty, Malcolma X. Żyjące w cieniu swoich ukochanych, po cichu cierpiały i modliły się by wrócili do nich żywi.

Wielka siła tych dwóch kobiet emanuje z ekranu. Mimo, że ich mężowie poróżnili się, one wspierały się do końca życia. Razem walczyły o prawa dla czarnoskórych i nie poddały się nigdy.

Wróg numer jeden, reż. Kathryn Bigelow, USA 2013Polowanie na najsłynniejszego terrorystę świata - Osamę bin Ladena, z perspektywy młodej i bardzo ambitnej agentki CIA.

W świecie zdominowanym przez mężczyzn, wydaje się że nie ma miejsca dla kobiet. Jednakże zdeterminowana i inteligenta Maya (Jessica Chastain)  pokazuje, że nie wolno traktować jej niepoważnie.


Kobiety pragną bardziej, reż. Ken Kwapis, USA/Holandia/Niemcy 2009Film jest opowieścią o losach kilku kobiet i ich związkach. Uwikłane w różne problemy, gubią się w swoim świecie,ale tylko dla tego że chcą czegoś więcej od życia.

Inspirująca komedia romantyczna, która stanowi panoramę kobiecego myślenia. Twórcy filmu w zabawny sposób ukazują różne typy kobiet od dominujących i władczych, po płaczki.
Share this:

CONVERSATION

2 komentarze:

  1. Dodałabym Bridget Jones...jak zwykle świetnie się czyta :) Pozdrawiam :)

    OdpowiedzUsuń
  2. No tak kultowa Bridget Jones, też ją uwielbiamy. :) Dziękujemy i pozdrawiamy! :)

    OdpowiedzUsuń