Ale to było śmieszne...:)

Jedna minuta śmiechu dziennie przedłuża życie o około 10 minut, dodatkowo podczas śmiania spalamy 12 kalorii na minutę. Śmiech odpręża, dodaje energii i leczy, jest niezbędny do życia jak sen. Osoby wesołe mają jędrną skórę i niewiele zmarszczek, gdyż śmiech działa na twarz jak masaż, który napina ją i rozluźnia. 
Powinniśmy znajdować w swoim życiu jak najwięcej powodów do tworzenia z ust księżyca :). Najlepiej, przebywać wśród dowcipnego towarzystwa u boku dobrej książki lub...niezastąpionej komedii.

 
Na pewno macie swoje ulubione, ponadczasowe komediowe filmy, które nigdy się nie znudzą. W Internecie aż roi się od wyciętych fragmentów kilkudziesięciu z nich.
Poniżej przedstawiamy Wam subiektywny ranking 10 sprawców, powodujących uśmiech, przynajmniej kilkanaście razy w przeciągu całego seansu ! 

1. Miś, reż. Stanisław Bareja, Polska 1981


To jet Miś na miarę naszych czasów ! Miś, miś świńska rura nie miś! Z twarzy podobny zupełnie do nikogo... To tylko kilka niezapomnianych tekstów kultowej komedii Barei. Któż jej nie widział, któż nie śmiał się przy niej przynajmniej kilka razy ? W 100 % moja ulubiona polska komedia. Wracam do niej za każdym razem kiedy, dzień daje mi popalić. 

Miś to historia opisująca pełne paradoksów czasy PRL-u. Główna postać to Ryszard Ochódzki, prezes klubu sportowego Tęcza. Podczas wyjazdu za granicę okazuje się, że z jego paszportu wyrwano kilka kartek. Ochódzki podejrzewa swoją żonę, która chce dotrzeć do Londynu przed nim. Byli małżonkowie założyli bowiem przed laty konto w jednym z londyńskich banków, a żadne z nich nie chce dzielić się nimi z drugą stroną. Ochódzki zaczyna szukać swojego sobowtóra na którego paszporcie będzie mógł opuścić kraj.

2. Poszukiwany, poszukiwana, reż. Stanisław Bareja, Polska 1972


Poszukiwany, poszukiwana to komedia z czasów naszych rodziców. Po raz pierwszy obejrzałam ją z mamą i od razu idealnie wpadła w moje gusta. Specyficzny humor, damsko- męska rola i niezastąpiona ilość cukru w cukrze, jeśli wiecie o co chodzi :)

Młody pracownik muzeum Stanisław Maria Rochowicz, zostaje oskarżony o kradzież obrazu. Domniemanemu złodziejowi grozi pięć lat więzienia. Przerażony tą perspektywą postanawia przebrać się za kobietę. Stanisław czyli nowa Marysia podejmuje pracę jako gosposia. Na początku zawód przynosi jej wiele trudności, do czasu kiedy okazuje się, że zarabia więcej niż jako magister historii sztuki.  

3. Nietykalni, reż. Olivier Nakache, Eric Toledano, Francja 2011

Nietykalni to coś więcej niż komedia. Po obejrzeniu tego filmu po raz pierwszy zapragnęłam więcej, dzieliłam się nim z moim najbliższym otoczeniem i sprawdzałam ich reakcję. Każdy bez wyjątku na zmianę płakał i śmiał się. Cudowne uczucie. Omar Sy i Francois Cluzet stworzyli duet doskonały. 

Philippe jest bogatym sparaliżowanym arystokratą pochodzącym z Paryża. Do opieki i pomocy w w codziennych czynnościach zatrudnia Drissa, który właśnie opuścił więzienie. Dwa odmienne światy, łączą się w jeden tworząc specyficzną przyjaźń. Fabuła oparta jest na autentycznej historii.


4.Tajemnica morderstwa na Manhattanie, reż. Woody Allen, USA 1993

Domyślam się, iż wielu z Was zadaje sobie pytanie, co tutaj robi Woody Allen i dlaczego akurat został wybrany ten film, skoro reżyser posiada znaczne grono lepszych ? Potwierdzam , Morderstwo na Manhattanie to moja przysłowiowa wisienka na torcie. Uwielbiam kryminały, a jeśli dodatkowo mogę przy nich śmiać jestem wniebowzięta ! Polecam każdemu, kto przepada za czarnym humorem.


Przeżywające kryzys małżeństwo pewnej nocy obserwuje swojego starszego miłego sąsiada. Podejrzewają iż w jego mieszkaniu doszło do zbrodni, a głównym sprawcą jest on sam. Larry i Carol postanawiają na własna rękę znaleźć dowody obciążające mordercę. Z początku prosta sytuacja, zaczyna wymykać im się spod kontroli. 5. Dzień świstaka, reż. Harold Ramis, 
USA 1993W przypadku Dnia Świstaka nie można tylko mówić o komedii. To coś więcej niż amerykański dowcip. Mimo pozornie lekkiego charakteru jest dziełem posiadającym całą masę skrywanych emocji i spostrzeżeń. Idealnym krokiem, było wybranie do głównej roli Billa Murraya, odgrywającego zgorzkniałego, posiadającego złośliwy, cięty humor reportera. 

Prezenter telewizyjnej pogody wyjeżdża do miasteczka Punxsutawney . Ma tam zrelacjonować coroczne święto zapowiadające nadejście wiosny, zwane Dniem Świstaka. Pod koniec dnia stwierdza, że były to najgorsze godziny w jego życiu. Kiedy budzi się następnego ranka, okazuje się, iż przeżywa to samo. Historia ta powtarza się w nieskończoność. 6. Brzdąc, reż. Charles Chaplin, USA 1921


Charles Chaplin, komik brytyjskiego pochodzenia, całe swoje życie poświęcił rozbawianiu ludzi, choć jego własne nie było usłane różami. Podkreślał ważność komedii i jej twórców, powiedział kiedyś: „Ci, co rozśmieszają ludzi, cenniejsi są od tych, co każą im płakać”. Całej sztuki aktorskiej nauczył się od matki (też aktorki), później nabyte umiejętności przeniósł na scenę, by ostatecznie zagościć na dużym ekranie. Znany jest również z otwartego protestu przeciwko wprowadzeniu kina dźwiękowego i tym samym upadku kina niemego. Uważał, że nowa era przyczyni się do końca sztuki pantominy.

 
Brzdąc jest pierwszym pełnometrażowym filmem niemym Chaplina, który po raz kolejny wciela się w postać trampa – włóczęgi, ale tym razem jest on szklarzem. Przypadkowo znajduje porzucone niemowlę. Przygarnia je i opiekuje się nim jak najlepiej potrafi. Kiedy malec podrasta pomaga swojemu opiekunowi i przyjacielowi. Chłopca zaczyna poszukiwać matka, która porzuciła go przed laty. Film jest pełen czułości, żywiołowości i humoru charakterystycznego dla tego twórcy. Włóczęga ze złotym sercem i Brzdąc rozbawią każdego do łez.
7. Kiler, reż. Juliusz Machulski, Polska 1997
 

Król ówczesnej komedii – Cezary Pazura, wciela się w postać Jerzego Kilera, który dość przypadkowo zostaje wciągnięty w polityczno-gangsterską intrygę. Warszawski taksówkarz z dnia na dzień staje się płatnym zabójcą.

Juliusz Machulski, w tej komedii poniekąd pokazuje polską sytuacje lat 90 w krzywym zwierciadle. A postacie komisarza Jerzego Ryby (Jerzy Stuhr), „Wąskiego” (Krzysztof Kiersznowski), a także „Siary” (Janusz Rewiński) weszły na stałe do polskiej popkultury.

8. Chłopaki nie płaczą, reż. Olaf Lubaszenko, Polska 2000

Film powstał w 2000 roku, przełomowym dla polskiej komedii. Stopniowo inteligentne produkcje, odnoszące się do sytuacji polityczno-społecznej w Polsce, zostają wypierane przez fale komedii romantycznych.
Chłopaki nie płaczą przełamuje konwencje filmu gangsterskiego i ośmiesza cały światek przestępczy. Dziś uchodzi za film kultowy, a każdy Polak widział go przynajmniej dwa razy w życiu i z całą pewnością zna choć jeden cytat, a także postać „Króla sedesów”.

9. Radio na fali, reż. Richard Curtis, Francja/Wielka Brytania/Niemcy 2009

Rozkołysana komedia w rytmie rocku i popu, której akcja przypada na lata 60 XX wieku. Wyśmiewająca system i prowadząca do licznych emocjonalnych uniesień, wywołanych nie tylko przez  muzykę.  Zdecydowanym atutem Radia na fali jest błyskotliwy brytyjski humor i genialna obsada aktorska (Philip Seymour Hoffman, Bill Nighy, Rhys Ifans, Nick Frost, Tom Sturride).

Historia ekipy radiowej, która nielegalnie nadawała codziennie z łodzi zacumowanej na wodach Wielkiej Brytanii. Dochodziło tam do wielu ekscesów czy seksualnych uniesień, a rozwiązły i hulaszczy sposób życia radiowców nie podobał się ówczesnym politykom, a także starszemu pokoleniu. Uważali oni, że demoralizują młodzież, która słuchała ich audycji, a każdą prywatkę spędzała przy dźwiękach tegoż radia.
10. Kac Vegas, reż. Todd Phillips, USA 2009-2013
 

W 2009 roku powstał pierwszy z tej serii film, który wpłynął na światową kinematografię. Świński humor, bohaterowie i sytuacja wieczoru kawalerskiego, dla wielu twórców stały się inspiracją do ich własnych obrazów, a efekt możemy sami ocenić (polska wersja – Kac Wawa).

Alkohol, narkotyki, impreza i przyjaźń to jest punkt wyjściowy filmu. Twórcy zawierają w nim mnóstwo gagów, które mają zadowolić publiczność. Oryginalni bohaterowie, którzy za każdym razem obiecują sobie, że nie będzie powtórki z szalonej imprezy, a wszystko co się zdarzyło zostanie w Vegas.  Głupawy Alan (Zach Galifianakis),  przystojny Phil (Bradley Cooper), nieco neurotyczny i przesądny Stu (Ed Helms), a także Doug (Justin Bartha) - przyszły pan młody. Jedno jest pewne – taki wieczór kawalerski chciałby przeżyć każdy.

Share this:

CONVERSATION

0 komentarze:

Prześlij komentarz