Pizza i selfie


86 ceremonia wręczenia Nagród Amerykańskiej Akademii Filmowej za nami. Humor Ellen DeGeneres udzielił się artystom, a także publiczności przed telewizorami. Interakcje z aktorami i reżyserami po raz kolejny pozytywnie zdały swój test. Była to chyba najbardziej "twitterowa" gala jak do tej pory, a minęła pod znakiem pizzy i selfie.


Nie odbyło się jednak bez wpadek. Pierwszą na samym wejściu, na czerwony dywan zaliczyła mistrzyni dziwnych min Jennifer Lawrence. Dziewczyna niefortunnie upadła, ale mimo wszystko lśniła wśród innych gwiazd. Najmocniejszym punktem ceremonii okazał się Jared Leto ("Witaj w klubie"), który wzruszył każdego swoim przemówieniem, będące zarazem apelem do narodu Ukrainy i Wenezueli.

Najwięcej statuetek, bo aż siedem, otrzymała "Grawitacja".
Największymi przegranymi okazali się "American Hustle", "Nebraska" i "Wilk z Wall Street". Żaden z wymienionych tytułów nie otrzymał nawet jednej statuetki.

Poniżej pełna lista nagrodzonych, z naszym komentarzem do wybranych kategorii.

FILM  - "Zniewolony. 12 Years a Slave"

A.W. Ostatecznie klasyka pokonała technologie - tak podsumowałabym ten wybór Akademii Filmowej. Nie jestem zawiedziona, cieszę się, że to właśnie „Zniewolony” wygrał. Pokazuje to też potrzebę Amerykanów rozliczenia się z przeszłością. Niesamowity był widok Steve'a McQueena, gdy odbierał swoją statuetkę.
 
REŻYSER - Alfonso Cuarón ("Grawitacja")


A.W. Całkowicie uzasadniony i przewidywalny wybór kapituły. "Grawitacja" jest chyba pierwszym filmem wykonanym w technologii 3D, który w całości porwał zarazem publiczność i krytyków.  

AKTOR - Matthew McConaughey ("Witaj w klubie")A.S. Od samego początku byłam pewna, że to właśnie Matthew McConaughey a nie Leo otrzyma Oscara. No i udało się ! Wiem, że znajdzie się wielu przeciwników, którzy stwierdzą iż wystarczy schudnąć kilkanaście kg, by otrzymać wymarzoną przez aktorów statuetkę, a Leo po raz kolejny pozostał na przysłowiowym lodzie. Niesłusznie, wystarczy tylko cofnąć się do pamiętnej rozmowy tych dwóch aktorów w "Wilk z Wall Street". Dla mnie była jedynym sensem tego filmu.

A.W. Pół żartem, pół serio można by życzyć Leo by za rok do roli schudł, skoro ostatnie rozdania pokazują, że to jest przepisem na Oscara. ;) A tak serio, bez wątpienia jest to rok Matthew McConaughey, świetny aktor, któremu ta nagroda się należała.
 
AKTORKA
- Cate Blanchett ("Blue Jasmine")
A.S Cate Blanchett po raz kolejny mnie zachwyciła. Uwielbiam filmy Woody'ego i z pewnością Cate jest wymarzoną postacią twórczości tego reżysera. To ona w "Blue Jasmine" dyktuje, kokietuje i drażni.

A.W. Sam film w ogóle mnie nie porwał. Jak dla mnie jedynym mocnym jego elementem była Cate Blanchett, która go uratowała. Gra tam po prostu genialnie, przyćmiła pozostałe nominowane w tej kategorii, w tym po raz 18 Meryl Streep.

 
AKTOR DRUGOPLANOWY - Jared Leto ("Witaj w klubie")
A.S. Jared Leto, grający Rayona obezwładnia wyglądem i chwyta za serce charakterem. Tworząc z Matthew duet wprost doskonały. Oscary w pełni uzasadnione. Dodatkowo dziękuje mu za najbardziej wzruszającą mowę tegorocznej gali.

A.W. To był mój faworyt od samego początku. Uważam, że w tym roku wśród nominowanych panów był bezkonkurencyjny.

AKTORKA DRUGOPLANOWA - Lupita Nyong'o ("Zniewolony. 12 Years a Slave")A.W. Młodziutka, uzdolniona, dobrze wykształcona, to będzie jej rok. Przewidując do kogo powędruje nagroda dla najlepszej aktorki drugoplanowej, myślałam że będzie to Jennifer Lawrence. Było jednak inaczej i dobrze, ponieważ Lupita Nyong'o (warto zapamiętać to nazwisko)chwyta za serca swoją rolą biednej, sponiewieranej niewolnicy, która przez mydło zostaje bestialsko ubiczowana.  

 
SCENARIUSZ ORYGINALNY - Spike Jonze ("Ona")

A.S. "Ona" posiada taki scenariusz na, który czeka się latami. W dobie internetu skazujemy samych siebie na wirtualnych znajomych, zatracając werbalne kontakty. Film obejrzałam jednym tchem, niby oddalony, nie dzisiejszy, a tak realny. Oklaski na stojąco dla Spika Jonze
 
SCENARIUSZ ADAPTOWANY - John Ridley ("Zniewolony. 12 Years a Slave") 

A.W. To była pierwsza nominacja tego scenarzysty i od razu Oscar. Poruszający i ciekawy scenariusz, którego bohaterem jest ciemnoskóry Solomon Northup.

FILM OBCOJĘZYCZNY -
"Wielkie piękno" 

A.W. Po cichu liczyłam, że nagroda przypadnie twórcom świetnego filmu „Polowanie”, niestety wybór Akademii był inny.

ANIMACJA
"Kraina lodu"

DOKUMENT
"20 Feet from Stardom"

ZDJĘCIA
"Grawitacja"

MONTAŻ
"Grawitacja"

EFEKTY SPECJALNE

"Grawitacja"

MUZYKA
"Grawitacja"

PIOSENKA -
"Let It Go" ("Kraina lodu") 

A.W. Dla mnie troszkę zaskoczenie, ponieważ myślałam że wygra "Ordinary Love", w wykonaniu U2 do filmu "Mandela: Droga do wolności". Nie rozumiem dlaczego nie nominowano żadnej piosenki z "Co jest grane, Davis?".
 
MONTAŻ DŹWIĘKU
"Grawitacja"

DŹWIĘK - "Grawitacja"

A.W. Po raz kolejny czuje niezadowolenie, że statuetka nie powędrowała w ręce twórców "Co jest grane, Davis?".

SCENOGRAFIA
"Wielki Gatsby"

KOSTIUMY
"Wielki Gatsby"

CHARAKTERYZACJA
"Witaj w klubie"

KRÓTKOMETRAŻOWY DOKUMENT
"The Lady in Number 6"

FILM KRÓTKOMETRAŻOWY

"Helium"

KRÓTKOMETRAŻOWA ANIMACJA

"Mr. Hublot"Share this:

CONVERSATION

0 komentarze:

Prześlij komentarz