Podróż za jeden milion

Tytuł: Nebraska
   
Gatunek: Dramat, przygodowy
Reżyser: Alexander Payne
Premiera: 23.05.2013
Produkcja: USA
Obsada: Bruce Dern, Will Forte, June Squibb
Ocena: 7/10


Alexander Payne po raz kolejny nominowany do Oscara. Tym razem zabiera nas w podróż do nostalgicznej, tytułowej Nebraski. W kinie drogi towarzyszą nam schorowany i niedołężny staruszek Woody Grant oraz jego współczujący, zawsze pomocny syn David. Wisienką na torcie stają się ubogie lecz przemyślane dialogi oraz groteskowy humor.


Wygrałeś milion dolarów! Taką wiadomość otrzymuje Woody i postanawia czym prędzej wyruszyć w nieznane. Nawet jeśli musiałby przejść drogę do Lincoln, miejsca siedziby firmy pieszo. List będący chwytem marketingowym, spamem bez żadnej wartości porusza wszystkie zmysły staruszka. W drodze po figę z makiem zabiera go młodsza kopia ojca, na co dzień sprzedający gramofony- syn David. Podczas podróży dwoje bohaterów odkrywa swoje tajemnice, wraca na stare śmieci i walczy o dobre imię rodziny.

Bruce Dern, obecnie 77-letni dziadek, trzykrotnie żonaty nie skarżący się na żadne dolegliwości zdrowotne w Nebrasce gra naiwnego i uzależnionego od alkoholu człowieka. Woody w podróży życia odwiedza swoje dawne miasto, spotyka starych znajomych i gubi zęby. Rzeczywistość podobnie jak obraz w filmie nie jest kolorowa. Znajomi Woody'ego zamieniają się w sępy, pragnące uszczypnąć choć kawałeczek nagrody, dawnego przyjaciela.

Odwrotna sytuacja ma miejsce z żoną Woody'ego Kate. To ona napędza akcję filmu, zaskakuje dialogami i trzyma wszystko w garści. Nominowana do Oscara June Squibb, może nie posiada wieku i urody czwórki pozostałych aktorek, jednak idealnie odgrywa rolę stereotypowej zrzędliwej, wszystko wiedzącej małżonki.

Nebraska to w istocie prosty i pełen emocji obraz rodziny Grantów. Jest w nim czas na uśmiech, łzy i przemyślenia. To historia jednej bezużytecznej kartki papieru pobudzającej w nas pragnienia małego dziecka. A milion dolarów to tylko pretekst do odkurzenia tego co w dzisiejszych czasach najlepiej wychodzi na zdjęciach - więzi rodzinnych. 
Autor : A.S.

Share this:

CONVERSATION

0 komentarze:

Prześlij komentarz