Futbol amerykański w filmie


Futbol to ulubiony sport Amerykanów, jest on bardzo zakorzeniony w ich kulturze. Żyją nim począwszy od września, gdy zaczyna się sezon zasadniczy, aż do początków lutego kiedy to kończy się finałowym meczem, zwanym SUPER BOWL. Jest on przejawem święta narodowego, a w przerwie występują najważniejsze gwiazdy pop kultury, które zrobią wszystko, by móc się tam znaleźć ze swoim show. Prawie każdy region ma własną drużynę, której kibicuje lokalne społeczeństwo. Z drugiej strony z powodu popularności jaką niesie, jest sportem bardzo komercyjnym. Futbol amerykański stał się idealnym tłem dla filmów hollywoodzkich. Bardzo często pokazane są tam momenty chwały i upadku danej drużyny czy zawodnika. Ilość tych produkcji udowadnia, że to nie tyle sport, a narodowe szaleństwo.

Gra o życie, reż. Don Handfield


Film szybko zaadaptował tą dyscyplinę, wykorzystał swoje narzędzia i podsycił jeszcze bardziej atmosferę, która towarzyszy drużynom podczas meczu. Dzięki czemu powstało wiele dramatów, ale i komedii (m.in. „Trouble Along the Way”, „Wykiwać klawisza”), dla których punktem wyjścia jest football. Produkcje są przeróżne, dotyczą pojedynczych bohaterów, którzy doznali kontuzji  przekreślającej ich plany na przyszłość („Gra o życie”) czy całych drużyn borykających się z problemami („Męski sport”). Często poruszają kwestie segregacji rasowej („Tytani”) lub zawierają wątki autobiograficzne  („Wielki Mike”). W 2014 odbędzie się światowa premiera filmu (niestety nie wiadomo kiedy odbędzie się Polsce) „Draft Day” z Kevinem Costnerem, gdzie jego bohater ma za zadanie wybrać do swojej drużyny grupę najzdolniejszych młodych zawodników w corocznym naborze. 

W moim zestawieniu przedstawiam te, które mnie najbardziej zachwyciły.


1. Męska gra
 reż. Oliver Stone, USA 1999
Dramat


Po kontuzji głównego rozgrywającego Miami Sharks, trener Tony D’Amato (Al Pacino) musi wprowadzić na boisko nowego i niedoświadczonego zawodnika Willie’ego Beamena (Jamie Foxx). Trener próbuje powtórzyć sukces drużyny, ale kolejne porażki mu to uniemożliwiają.

Doskonały film, który pokazuje wszystkie plusy i minusy tego sportu. Daje możliwość zobaczenia środowiska futbolowego od wewnątrz – problemy trenerskie, zawodników, biznesmenów. Na naszych oczach rodzi się gwiazda sportu i gaśnie druga. Dodatkowo pokazany jest konflikt interesów między starą kadrą, a młodą właścicielką klubu, która zamierza kierować nim po swojemu i ma zupełnie inny pogląd od zmarłego ojca.

2. Ekspres – bohater futbolu
 reż. Gary Fleder, Niemcy/USA 2008
 Biograficzny, DramatAkcja filmu przypada na lata 50 XX wieku. Historia oparta na faktach o czarnoskórym futboliście Ernim Davisie. Poznajemy go jako młodego chłopca, który musi uciekać przed białymi oprawcami. Davis (Rob Brown) trafia do drużyny akademickiej, gdzie większość zawodników stanowią biali, którym musi stawić czoła. Atmosfera w kampusie jest również niesprzyjająca. Sytuacji nie pomaga nawet fakt, że chłopak przyczynia się do wygrania mistrzostwa, a także jako pierwszy czarnoskóry zdobywa nagrodę Heismana dla najwybitniejszego zawodnika w college football.

Przejmująca biografia o woli walki i dążeniu do spełnienia marzeń, mimo niesprzyjających warunków. Pokazuje sytuacje czarnoskórych i rozterki młodego człowieka, który chcąc nie chcąc uwikłany jest w politykę kraju.

3. Wielki Mike
 reż. John Lee Hancock, USA 2009
Biograficzny, Dramat


Historia Michaela Ohera futbolisty grającego w Baltimore Ravenes stała się na tyle interesująca, że najpierw ją spisano, a w 2009 roku powstał film. Michael Ohara był bezdomnym chłopcem, który został adaptowany przez bogatą rodzinę. To dzięki niej dostał szansę spełnienia marzeń.

Dobrze opowiedziana historia chłopca, który dzięki przypadkowi osiąga sukces. Rodzina Tuohy zapewnia mu bezpieczeństwo i rozwój. Sandra Bullock stworzyła bardzo dobrą postać matki, która zarazem jest wrażliwa i silna. Dzięki niej film zyskuje, sprawia że nie jest to tylko film o wielkim, potulnym przyszłym graczu futbolu. Aktorka zasłużenie zdobyła Oscara, a film ogląda się bardzo dobrze.


4. Tytani
reż. Boaz Yakin, USA 2000
Biograficzny, Dramat

Historia lokalnej, amerykańskiej drużyny futbolowej, która w latach 70 XX wieku zatrudnia czarnoskórego trenera. Budzi to niezadowolenie wśród niektórych osób.

Film ma trochę familijny charakter, ale ogląda się go łatwo i przyjemnie. Mimo wszystko zapewnia dobrą rozrywkę, trzeba go pochwalić za doskonałe budowanie napięcia.


5. Męski sport
reż. Joseph McGinty Nichol, USA 2006
Dramat


Przejmująca opowieść o drużynie Marshall University, „Thundering Herd”, która ginie w katastrofie lotniczej. Dla miejscowej lokalności która dopingowała ją to strata po której nie potrafią się udźwignąć. Wiarę przywraca im młody trener – Jack Lengyel (Matthew McConaughey), który postanawia odbudować zespół.

Nieprawdopodobna historia, która wydarzyła się naprawdę zostaje opowiedziana w dość patetyczny, charakterystyczny dla amerykańskiego kina sposób. Jednakże film przedstawia ile znaczy w świadomości Amerykanów ich lokalna drużyna.

Futbol amerykański dla nas jest jedynie sportem, dla Amerykanów częścią życia, widać to dokładnie nie tylko na boisku, ale i w filmach przez nich produkowanych. Większości patetyczne, opiewające sukces bohaterów obrazy, które warto zobaczyć by przybliżyć sobie reguły tej gry, ale też by poznać ich kulturę bycia i przeżywania.


Na koniec zapowiedź Draft Day:
Autor: Ania W.

Share this:

CONVERSATION

1 komentarze:

  1. Świetne filmy, muszę w końcu zobaczyć "Ekspres – bohater futbolu", bo ciągle odkładam go na potem. Pozdrawiam.

    OdpowiedzUsuń