Ida w TVP 2

Ten tydzień to filmowe święto dla Bydgoszczy. Codziennie od 14 listopada możemy zasiadać w wygodnych fotelach Opery Nova, Multikina czy MCK-u w poszukiwaniu zwycięzcy. Dokładnie dwa lata temu „Ida”, Pawła Pawlikowskiego otrzymała Złotą Żabę za zdjęcia Łukasza Żala i Ryszarda Lenczewskiego.Dzisiaj po raz pierwszy w czwartkowym cyklu „Kocham Kino” nastąpi telewizyjna premiera tego najważniejszego polskiego filmu, ostatnich lat. Start godz. 21:45 w TVP 2.

„Ida” to najchętniej oglądany na świecie polski film od 25 lat. W Ameryce czy Francji odniósł niebywały sukces komercyjny, znajdując się na kilka tygodni w pierwszej dwudziestce box office'ów (rankingów filmowych bestsellerów). Do tej pory zyskała na swoim koncie ponad 60 nagród m.in. w Toronto, Londynie, Mińsku, Gijón czy Warszawie. W 2015 roku , po raz pierwszy w historii Polska otrzymała Oscara dla najlepszego filmu nieanglojęzycznego.

„Ida” to potwierdzenie wyrażenia, że czasem mniej znaczy więcej. Takie osobistości kina jak: Alexander Payne i Alfonso Cuarón, scenarzysta „Taksówkarza” Paul Schrader, pisarze Mario Vargas Llosa i J.M. Coetzee podkreślali wielki sukces tego czarno- białego filmu o poplątanych życiorysach i niewyobrażalnych grzechach. Znakomite kreacje Agaty Kuleszy, debiutantki Agaty Trzebuchowskiej, czy rozchwytywanego Dawida Ogrodnika zaczarowały publiczność.
„Ida”, reż. Paweł Pawlikowski, Polska/Dania 2013

Polska Lata 60. Anna nowicjuszka, sierota wychowywana w zakonie przed złożeniem ślubów ma odwiedzić swoją jedyną krewną - ciotkę Wandę. Kobiety przeżywają wspólnie podróż pełną smutku, rozczarowań, przemyśleń, w której poznają historię rodziny i prawdę o tym, kim są obecnie. Poruszający, wycofany ze świata i kontemplacji, czarno – biały film łączy w sobie intymną historię kobiety z historycznym i społecznym tłem.


Autor: A.S.

Share this:

CONVERSATION

0 komentarze:

Prześlij komentarz