Człowiek irracjonalny
Tytuł:"Nieracjonalny mężczyzna"
Gatunek: komedia, kryminał
Twórca: Woody Allen
Premiera:14.08.2015r. (Polska)
Produkcja: USA
Obsada: Emma Stone, Joaquin Phoenix,Parker Posey


Woody Allen przez ostatnie lata zatracił w sobie pioniera "inteligentnej komedii". Chociaż jego najnowsze filmy nadal ogląda się z nieudawaną przyjemnością to rzadko wywołują w nas takie emocje jak "Annie Hall" czy "Manhattan". Zagorzali maniacy, którzy tym razem liczyli na miły wyjątek w postaci "Nieracjonalnego mężczyzny", niestety będą musieli obejść się smakiem. Formuła kopiuj – wklej znowu widnieje w scenariuszu.

Tytułowy bohater Abe Lucas (Joaquin Phoenix) to wykładowca, filozof w depresji, pies na baby i pijak, który nie potrafi odnaleźć w sobie powodów do życia. Kiedy owiany złą sławą pojawia się w kampusie cellege'u Braylin, nadal nie poprzestaje głosić prawdy o bezsensie egzystencji i rządach chaosu. Mimo iż jego wygląd fizyczny pozostawia wiele do życzenia, to jednak udręczona postawa romantyka działa na płeć piękną jak magnes. W gronie wielbicielek filozoficznych myśli pojawiają się - rozczarowana małżeństwem Rita (Parker Posey) oraz ambitna i piękna studentka Jill (Emma Stone). Mimo tak licznego zainteresowania, przemiana w głównym bohaterze następuje dopiero w momencie podsłuchania dramatycznej historii pewnej kobiety. Zaraz po owym incydencie Abe Lucas odnajduje w sobie radość życia - pragnie zemsty i sprawiedliwości.
Nadzieją filmu Allena - zdobywcy trzech Oscarów i kilkudziesięciu innych nominacji jest duet aktorski. Nowa muza, Emma Stone już rok temu rozbłysnęła "Magią w blasku księżyca". Obecnie w "Nieracjonalnym mężczyźnie" podtrzymuje swoje mocne stanowisko w zawodzie aktor. Joaquin Phoenix, jej filmowy towarzysz, po raz pierwszy mierzy allenowskie buty, które jak się okazuje pasują mu wyśmienicie. Aktor w odgrywanej przez siebie roli zachowuje naturalność połączoną z nonszalancją.

Pozornie "Nieracjonalnemu mężczyźnie" pod względem dramaturgii najbliżej (lecz ciągle daleko) jest do zapierającego dech w piersiach kryminału "Wszystko gra". Sama fabuła przypomina natomiast ulubioną powieść Allena - "Zbrodnia i kara". Abe chcący popełnić zbrodnie poszukuje w sobie argumentów popierających jego czyn. Natomiast Jill obdarzona młodym, gorliwym umysłem stara się rozgryźć zagadkę tajemniczego morderstwa. "Nieracjonalny mężczyzna", chociaż nie dorównuje poprzednim dziełom, to jednak posiada w sobie cechy kina lekkiego, przyjemnego, nie głupiego, ze słodko – gorzką historią w tle.

Publiczność Woody'ego Allena w sali kinowej zaczyna czuć się jak podczas wizyty u dobrego przyjaciela. Niestety, człowiek, jak to człowiek poszukuje w swoim życiu impulsu, burzliwego związku pełnego wzlotów i upadków. "Nieracjonalny mężczyzna" plasuje się gdzieś po środku tej znajomości, przyjmując miano dobrego kumpla, z którym zamienimy parę słów i ruszymy w przeciwną stronę.  

Autor: A.S.

Share this:

CONVERSATION

0 komentarze:

Prześlij komentarz