Mikołaj, jaki jest, każdy widzi.

Przed nami jeden z najmilszym dni w roku - Mikołajki. 6 grudnia to święto znane już za czasów średniowiecza. Tradycja powstała ku czi biskupa z Miry, Świętego Mikołaja. Ten starszy, zamożny człowiek często obdarowywał anonimowo ludzi będących w potrzebie. Chociaż od tego czasu minęło setki lat, to w wielu krajach tego dnia, nadal chętnie odgrywamy rolę Dziadka Mroza.

Z okazji tego święta postanowiłyśmy wybrać 10 (naszym zdaniem) najciekawszych, współczesnych wizerunków Świętego Mikołaja. Zapraszamy do lektury.

1. Zły Mikołaj, reż. Terry Zwigoff, Niemcy/USA 2003


Prawdziwy Święty Mikołaj to poczciwy staruszek, który spełni nasze wszystkie życzenia. Idealnym jego przeciwieństwem jest Willie - Zły Mikołaj.  Okres świąteczny to dla niego nie lada gratka, Willy za dnia przebrany w biało czerwony strój, opracowuje skok na galerię handlową. Skrzętnie doszlifowany plan znika, gdy na jego drodze pojawia się 8-latek kochający święta.

"Zły Mikołaj" to komediowa propozycja dla wszystkich, którzy mają po dziurki w nosie świątecznych, przesłodzonych filmów. Tutaj nie ma mowy o nudzie, dodatkowo Willy i chłopiec tworzą jeden z lepszych  bożonarodzeniowych duetów.


2. "Kevin sam w domu", reż. Chris Columbs, USA 1994
Święta bez Kevina, to nie święta. To zdanie idealnie odwzorowuje wysoką pozycję wśród bożonarodzeniowych hitów. Niezmiennie od lat po rodzinnej kolacji (ostatnio nawet w Wielkanoc) odpalamy odbiorniki w poszukiwaniu małego, dzielnego chłopca, który musi zmierzyć się z niebezpiecznymi włamywaczami. 

Jeżeli jesteście z tych, którzy widzieli ten film przynajmniej 5 razy, na pewno pamiętacie scenę ze Świętym Mikołajem. Sam Kevin wie, że jest on jedynie zastępcą tego prawdziwego. Trzeba przyznać: odlepiająca się broda, papieros w ustach i stary niedziałający samochód nie plasują go w randze wszystkich świętych. 

3. "Śnięty Mikołaj" reż. John Pasquin, 
USA 1994


Tym razem głównego bohatera łączy jedna wspólna cecha ze Świętym Mikołajem - oboje bowiem są bardzo pracowici. Niestety, Scott Calvin, swoją karierę zawodową stawia na pierwszym miejscu, zapominając o najważniejszej roli - ojca.

Kiedy Scott w Wigilię spotyka Świętego Mikołaja, sytuacja odwraca się o 180 stopni. Przez splot niefortunnych zdarzeń i za namową synka, by nie zawieść milionów dzieci Scott musi wcielić się w nową rolę - Świętego Mikołaja.

4. "Zawód święty Mikołaj" reż. Peter Werner, 2001 USA


Producentka Lucy Cullins organizuje świąteczny program, do którego musi znaleźć Świętego Mikołaja. Po długich poszukiwaniach natrafia na Nicka. Mężczyzna idealnie pasuje do nowej roli, nikt jednak nie wie, że skrywa głęboką tajemnicę. W rzeczywistości jest prawdziwym, emerytowanym Mikołajem.

Nick to ten typ Mikołaja, który co roku odwiedza nasze domy. Pracowity, wesoły i uczynny, jego zastępcą w filmie ma stać Lucy. Czy poradzi sobie z niecodziennym zadaniem? Zobaczcie sami! 
 
5. "Fred Claus - Brat Świętego Mikołaja", reż. David Dobkin, USA 2007


Nie od dziś wiadomo, że w każdej rodzinie zdarza się czarna owca. Przykładem tego typu, włochatego zwierzęcia jest Fred, brat Świętego Mikołaja, który w niego nie wierzy. Na szczęście w chwili kryzysu wyrusza pierwszą klasą zaprzężoną w renifery i pomaga ratować Święta!

"Brat Świętego Mikołaja" to propozycja dla nieco starszej widowni, która zrozumie przedstawione w filmie niezręczne sytuacje i kłębek niezłych aluzji.


6. "Cud na 34 ulicy", reż. Les Mayfield, USA 1994


Opowieść, która pokazuje jak bardzo pragniemy wierzyć w magie świąt. Mała Susan (Mara Wilson) podchodzi do świata bardzo racjonalnie, zupełnie jak jej matka – Dorey (Elizabeth Perkins). Dziewczynka zaczyna zmieniać swój światopogląd, gdy poznaje Krissa Kringla (Richard Attenborough), sympatycznego staruszka, którego zatrudniono w podupadającym centrum handlowym.

Utrzymujący że jest prawdziwym Świętym Mikołajem – Kriss Kringle sprawia, że nowojorczycy na nowo odkrywają magię świąt i zaczynają wierzyć w jego prawdziwość. To Święty w jakiego każdy chce z nas wierzyć – czuły, uroczy, martwiący się o sprawy innych, ujmujący swoją ekscentrycznością. Jeśli jesteście małymi niedowiarkami to z całą pewnością ten filmowy Święty Mikołaj przywróci Wam ją.

7. "Listy do M", reż. Mitja Okorn, Polska 2011


Kilkoro bohaterów i ich problemy, a w tle otulona zimową aurą Warszawa. Każdy z nich na końcu filmu podejmie właściwą decyzję lub odnajdzie swoją drogę. Polska publiczność pokochała „Listy do M”. To film, który bawi i wzrusza jednocześnie. Od kilku sezonów jest obowiązkową pozycją wśród świątecznych hitów.

Jednym z bohaterów jest Święty Mikołaj (Tomasz Karolak), nie jakiś tam klasyczny – uroczy i ciepły, który z radością sadza na swoje kolana dzieci, czerpiący przyjemność z obdarowywania prezentami drugą osobę. Ten ma ksywkę ‘’Mel Gibson’’ i pracuje w centrum handlowym, podrywa cudze żony i próbuje schwytać chłopaka, który ukradł mu komórkę. Jednakże i dla niego te święta wiążą się z ogromną zmianą w jego życiu.

8. "Święty Mikołaj", reż. Juha Wuolijoki, Finlandia 2007


Jak zrodziła się legenda o Świętym Mikołaju? To proste! Dawno, dawno temu w małej wiosce w Laponii, żył chłopiec o imieniu Mikołaj. Niestety nieszczęśliwy wypadek sprawił, że został sierotą. Na szczęście zaopiekowali się nim mieszkańcy wioski, którym odpłacił się wręczając małe upominki.

Świętego Mikołaja oglądamy od jego lat dzieciństwa. Oczywiście jest ukazany jako niezwykły człowiek, przynoszący dzieciom odrobinę radości, w postaci malutkich upominków. Film jest okazją zobaczenia jego działalności od kuchni. 

9. "Silent Night", reż. Steven C. Miller, USA, Kanada 2012


Święty Mikołaj nie zawsze musi być cukierkowy!
W pewnej miejscowości grasuje seryjny morderca, który nosi przebranie Świętego Mikołaja (Donal Logue). Posiada on własną listę tych, którzy byli niegrzeczni. Wkrótce rozprawi się z każdym z nich w najbardziej sadystyczny sposób jaki potrafi. 

Ten Święty Mikołaj zdecydowanie różni się od pozostałych - jest bezlitosny, sieje postrach i zatrwożenie. Grasuje po okolicy mordując kolejnych ludzi.  Jego wizyta nie skończy się wspólnym rozpakowywaniem prezentów. To horror zdecydowanie dla widzów o mocnych nerwach.

10. "Pani Mikołajowa", reż. Terry Hughes, USA 1996


Nie jest to film o Świętym Mikołaju lecz o jego żonie. Stojąca w cieniu Pani Mikołajowa buntuje się i postanawia oznajmić światu o tym, że istnieje. Przeprowadza się do Nowego Jorku, pracuje w fabryce zabawek i szybko nawiązuje przyjaźnie.

Pani Mikołajowa to też urocza osoba, która każdego otacza czułością i miłością. Niesie radość światu jak jej mąż.  Dlatego w Dzień Świętego Mikołaja nie można pominąć i jej.
Autorki: Ania&Ania


Share this:

CONVERSATION

0 komentarze:

Prześlij komentarz