Filmową ucztę czas zacząć!

Bydgoszcz w dniach 15-22 listopada po raz kolejny zamieni się w najgorętszą stolicę kina. Camerimage to wydarzenie na miarę światową, przez tydzień w kilku punktach miasta będziemy mogli zobaczyć najważniejszych przedstawicieli filmowej branży. Nie lada atrakcją jest fakt iż w trakcie trwania festiwalu wyświetlonych zostanie blisko 300 filmów, a część z nich po raz pierwszy, długo przed premierą zagości w Operze Nova. 

Jak co roku festiwalowi towarzyszą nagrody. W tym roku główna za Całokształt Twórczości powędruję do Caleba Deschanela. Ten wybitny autor stworzył zdjęcia filmowe w takich produkcjach jak: „Urodzony sportowiec” Barry Levinson, „Patriota” Roland Emmerich, „Pasja” Mel Gibson czy „Droga do domu” Carroll Ballard. Deschanel przez ponad cztery dekady kariery dał się poznać jako twórca innowacyjny, podążający z duchem czasu, mający ogromny udział w stworzeniu jednego z najważniejszych narzędzi operatorskich, stabilizatora kamery - Steadicamu.

Tegoroczna nagroda dla Montażysty ze Szczególną Wrażliwością Wizualną trafi w ręce utalentowanego Martina Walsha. Głównym wyznacznikiem brytyjskiego artysty są hollywoodzkie produkcje wysoko budżetowe oraz skromne filmowe dramaty. Mowa tutaj m.in. o Oscarowym „Chicago” Roba Marshalla czy uwielbianym przez kobiety „Dzienniku Bridget Jones”  Sharon Maguire.

Camerimage to także film dokumentalny w tej kategorii bezapelacyjnie zwyciężyła Kim Longingotto. Wyróżniająca się twórczyni kina dokumentalnego i przedstawicielka nurtu cinéma vérité, której nie są obce problemy z jakimi borykają się kobiety. W trakcie trwania festiwalu będziemy mieć okazję obejrzenia doraźnych i zarazem wzruszających obrazów tej autorki, premiery najnowszego dokumentu” Love is All: 100 Years of Love & Courtship” oraz nieco starszych „Sióstr”, „Rozwodu po irańsku” czy „Ciotek”.

Nagrodę za Całokształt Twórczości odbierze Philip Kaufman, amerykański reżyser i scenarzysta, łączący kino popularne z tematami natury ludzkiej. W jego twórczości znalazły się takie filmy jak: „Inwazja Łowców ciał”, „Pierwszy krok w kosmos” czy „Nieznośna lekkość bytu”.W trackie 22 edycji będziemy świadkami dziesięciu prestiżowych konkursów, podczas których nagradzani będą uznani filmowcy jak i początkujący debiutanci. Już jutro (15.11) o godzinie 17:00 rozpocznie się Gala Otwarcia, po której wyświetlone zostaną trzy filmy. Pierwszym z nich będzie nagrodzona Nagrodą Publiczności na Festiwalu w Toronto, „Gra tajemnic”, Mortena Tylduma. To historia angielskiego matematyka Alana Turinga, który podczas II wojny światowej pomaga złamać niemiecki kod Enigmy. Drugim filmem będzie obraz Alejandro Gonzáleza Ińárritu „Birdman”, czyli taka współczesna wersja Batmana na wesoło. Ta przewrotna czarna komedia rozbawi i wzruszy nas do łez. Czy głównemu superbohaterowi , uda się osiągnąć coś ważnego? Tego nie można przegapić! Ostatnią propozycją pierwszego wieczoru będzie „Brudny Szmal”, adaptacja opowiadania Dennisa Lehane. Thriller o tytule z klasy B opowiada historię przeciętnego mieszkańca Nowego Jorku, barmana Boba Saginowskiego, którego opuszczają wszystkie pierwiastki szczęścia.

Camerimage to wspaniała przygoda, która właśnie się rozpoczęła! Przybywajcie tłumnie!


Autor

A.S.

Share this:

CONVERSATION

0 komentarze:

Prześlij komentarz