Czyn zabroniony

Tytuł: "Fargo"

Gatunek: Kryminał, dramat
Reżyser: Matt Shakman, Randall Einhorm, Colin Bucksey, Scott Winant, Adam Berntein
Premiera: 15.04.2014r.(świat)
Produkcja: USA/
Obsada: Billy Bob Thornton, Martin Freeman, Allison Tolman
Ocena: 8/10
Bezczelność! Któż to taki porywa się z motyką na słońce i postanawia stworzyć mini serial na podstawie Oscarowego "Fargo" braci Coen. Siadam więc i oglądam. Wchłaniam jak gąbka wodę wszystkie dostępne odcinki. Na usta ciśnie mi się popularny, często nadużywany przymiotnik :"kultowy" i już wiem, że to jeden z najlepszych seriali tego roku.


Nad rzeką Red River w mieście Fargo, a raczej w Krainie 10 000 jezior ma miejsce tajemniczy mord. Policjanci znajdują opuszczony samochód i ciało nagiego mężczyzny. W tym samym czasie kilkanaście kilometrów dalej udręczony życiem Lester Nygaarda, sprzedawca ubezpieczeń zostaje upokorzony i pobity przez szkolnego prześladowcę. W kolejce do lekarza zwierza się ze swoich nieszczęść obcemu mężczyźnie niejakiemu Lorne Malvo. Następnego ranka dowiaduje o śmierci dręczyciela. Z początku zaniepokojony, zamknięty w swoim świecie Lester zyskuje pewność siebie i posuwa się do niespodziewanej zbrodni...
Współczesne "Fargo" nie jest kontynuacją tego z 1996 roku. Noah Hawley otrzymał przepustkę od braci Coen i brawurowo wywiązał się z zadania. To dzięki takim serialom przypominamy sobie za co kochamy oryginały. Na tacy otrzymujemy nową strukturę opartą na solidnej konstrukcji. 
Największym atutem filmu tuż za scenariuszem są role aktorskie. Martin Freeman w roli nieudacznika, poniżanego przez żonę i lawirującego pomiędzy dobrem i złem wypada rewelacyjnie. Reżyserzy "Fargo" stworzyli mocną drugoplanową postać nieobliczalnego wręcz demonicznego Malvo (Billy Bob Thornton). Na uwagę zasługuje także rola odważnej, szukającej prawdy policjantki Molly ( Allison Tolman).
W październiku stacja Ale kino+ wyświetli pierwsze odcinki "Fargo". Obecnie jest to najlepsza wciskająca w fotel produkcja kryminalna 2014 roku. Dowodem na to jest 18 nominacji Emmy i trzy zdobyte statuetki za najlepszy miniserial, reżyserię i obsadę. Czy trzeba coś jeszcze dodawać ? 
Autor:
A.S.


 
 

Share this:

CONVERSATION

0 komentarze:

Prześlij komentarz