Ach, Ci mężczyźni...

Kilkanaście lat temu pewien terapeuta rodzinny, John Gray napisał książkę o relacjach damsko-męskich. Owa pozycja stała hitem lat 90, aż po dzień dzisiejszy. "Mężczyźni są z Marsa, kobiety z Wenus", jak często zdarza nam się zgodzić z tym zdaniem. My współczesne kobiety, pełne zapału, nowoczesne matki, rządne sukcesów, a przede wszystkim pragnące miłości. Często jednak odrzucamy płeć przeciwną tłumacząc to samowystarczalnością. A potem przychodzi ten moment, kiedy zamieniamy się w drobne kruche istoty i chowamy w silnych ramionach mężczyzny.  

Z okazji zbliżającego się święta małych i dużych chłopców postanowiliśmy wziąć pod lupę portrety tych, do których niejednokrotnie wzdychaliśmy przez szklany ekran. Otóż już od początków istnienia kina  mężczyzna jawi nam się jako postać superbohatera, który idealnie posługuje się mieczem tudzież innym narzędziem obronnym, zabiera bogatym, by oddać biednym. Najczęściej jest majsterkowiczem, który z niczego potrafi zrobić coś, a wokół niego znajduje się grupa wzdychających kobiet. Postać ta potrafi otworzyć obrotowe drzwi z półobrotu, wybawiać ludzkość od złego i poruszać się autem na czterech kołach. 

Poniżej przedstawiamy Wam kilka tytułów z mężczyznami w roli głównej. Jaki typ góruje w filmach ? Przekonajcie się sami :)1. Typ Macho 

"GoldenEye" reż. Martin Campbell
USA, Wielka Brytania 1995 


Agent 007 dostaje się do ośrodka badań chemicznych w Archangielsku. Tam trafia na rosyjską mafię, którą przewodzi nieobliczalny Janus. Były agent Mi6 wszedł w posiadanie broni zwanej "GoldenEye", pozwala ona za pomocą satelity zniszczyć wszystko co pojawi się w jej zasięgu.

James Bond to postać fikcyjna kreowana od 1962 roku. Po raz pierwszy w rolę agenta wcielił się Sean Connery. Do 2012 roku powstały 23 oficjalne i 3 niezależne filmy. Jamesa Bonda zagrało już 6 aktorów, najnowszy jego wizerunek przedstawia Daniel Craig w filmie "Skyfall". Bond to przystojny, wykształcony mężczyzna, który zna się praktycznie na wszystkim. Nosi eleganckie garnitury, jeździ super samochodamii, a jego ulubionym drinkiem jest martini. Ponadto zawsze otoczony jest wianuszkiem pięknych kobiet.2. Sportowiec

"Rocky" reż. John Avildsen
USA 1976"Rocky" to film o 30-letnim amatorze boksu, walczącym w podrzędnych klubach za marne pieniądze. Pewnego dnia uśmiecha się do niego los, Rocky otrzymuje propozycje stoczenia pojedynku mistrza świata wagi ciężkiej z Apollo Credem. Do walki przygotowuje go zrzędliwy, starszy trener o wielkim sercu. Rocky Balboa  spełniając marzenia staje się prawdziwym bokserem.

Tytułowego bohatera kochały i dopingowały wszystkie kobiety. "Rocky" to ten typ mężczyzny, który uwielbiamy: prosty, dobry i kochający a przy tym pełen zapału, realizujący siebie mężczyzna. Pierwsza część filmu "Rocky" powstała w  1976 roku i odniosła wielki sukces.  Postanowiono więc wyprodukować kolejne części o bokserze wszech czasów. Ostatnia 6 część kręcona była w 2006 roku, Sylvester Stallone, główny odtwórca roli miał wtedy 60 lat !3. Intelektualista

"Piękny umysł", reż. Ron Howard
USA 2002


Historia Johna Forbesa Nasha Jr. geniusza matematycznego, którego stworzone formuły stały się podstawami Teorii Gier, za co otrzymał nagrodę Nobla. Nash w trakcie swoich matematycznych odkryć chorował na schizofrenię, jednak dzięki miłości swojej żony przezwyciężył chorobę pozostając aktywnym nauczycielem przez wiele lat.

Przystojny, młody Russell Crowe idealnie wpisał się w postać Nasha. Kochamy go od samego początku,  od kiedy pragnie stworzyć coś nadzwyczajnego. Kibicujemy i obserwujemy jego naukowe poczynania oraz współczujemy narastającej choroby. W rezultacie podziwiamy miłość jaką daje mu żona i przyjaźń jaką otaczają go bliscy. Nash to postać w pewnym stopniu tragiczna lecz w swej finalnej odsłonie pełna serca, zrozumienia i niekończących się uczuć. 

Warto wspomnieć tutaj o innej ważnej roli Rusella Crowe : " Gladiator", to tutaj po raz pierwszy zabłysnął jako przystojny generał, który w jednej sekundzie traci wszystko. Z człowieka stojącego u boku cesarza staje się niewolnikiem walczącym o przetrwanie. 


4.  Piotruś Pan

"Notting Hill", reż. Roger Michell
Wielka Brytania 1999


Willam Thacker jest właścicielem niewielkiej księgarni. Anna Scott to jedna z najsłynniejszych aktorek filmowych. Pewnego dnia ich losy łączą się. Spotkanie z tak interesowaną kobietą staje się dla Williama próbą zażegnania dotychczasowego, nudnego życia. Kiedy Anna odwiedza jego księgarnie wszystko inne przestaje istnieć...

Hugh Grant w roli trochę nieokrzesanego, pechowego chłopca wypada piorunująco. Od pierwszych minut jesteśmy zauroczone tym samotnym mężczyzną, zazdrościmy Julii Roberts i tego jakim spojrzeniem obdarza ją William. Historia idealna, której scenariusz pisze życie.5. Uroczy Łajdak

"Wszystko o Adamie" reż. Gerard Stembridge
Irlandia, USA, Wielka Brytania 2000


Podczas wieczoru w Dablinie, Lucy poznaje przystojnego, nieznajomego, który natychmiast ją oczarowuje. Pewna swoich uczuć delikatna, krucha blondynka postanawia przedstawić go rodzinie, która jest pod wrażeniem nowego wybranka. Adam oczarowuje wszystkich, począwszy od sióstr i matki, skończywszy na młodszym barcie Dawidzie.

Do tego typu mężczyzny nigdy się nie przyznajemy, wmawiając sobie brak zainteresowania. Niestety często kobiety kochają łajdaków uganiających się za kilkoma naraz. Taki właśnie jest Adam, który gra przede wszystkim swoim urokiem osobistym i fizjonomią. 6. Autokrata

"Ojciec chrzestny" reż. Francis Ford Coppola
USA 1972
To już 42 lata od kiedy Don Corleone po raz pierwszy ukazał się światu, od tego momentu film zbiera coraz większe rzesze fanów, a różnorakie chwyty filmowe możemy oglądać w późniejszych produkcjach. Trylogia o najbardziej znanej mafijnej rodzinie uchodzi dziś za film kultowy. Co ciekawe Coppola próbując nakręcić film stoczył wojnę z władzami Paramount, a reżyser z wytwórni czekał na jego jedno potknięcie by móc go zastąpić. Do zgrzytów dochodziło nie tylko na polu produkcyjnym, ale również castingowym. Reżyser w roli głównej widział Marlona Brando, natomiast producenci Laurence’a Oliviera. Dziś wiemy, że upór Coppoli się opłacił. Obraz w 1973 roku otrzymał trzy Oscary w najważniejszych kategoriach – najlepszy film, aktor pierwszoplanowy i scenariusz.

Ekranizacja bestsellerowej książki Mario Puzo: "The Godfather" ("Ojciec chrzestny").  Michael Corleone (Al Pacino), były wojskowy powraca do Nowego Jorku, by spotkać się z rodziną na weselu jego siostry Constanzii. Głową rodziny jest Don Vito Corleone, działający na terenie Nowego Jorku którego wpływy sięgają oczywiście o wiele dalej. Vito nosi przydomek Ojca chrzestnego którym obdarzyło go włoskie środowisko imigranckie w zamian za opiekę i pomoc. Mafiozo swoją organizacją dowodzi wraz z dwoma synami oraz doradcą prawnym Tomem Hageno. Kiedy pewnego razu Vito, sprzeciwia się innej rodzinie, rozpoczyna się mafijna wojna. Don Corleone jest mężczyzną charyzmatycznym, niezwykle inteligentnym, potrafiącym zjednywać sobie ludzi, a także budzi wielki szacunek zarówno wśród przyjaciół jak i wrogów. 

7. Buntownik

"Zabiłem moją matkę" reż. Xavier Dolan
Kanada 2009


Debiutancki film Xaviera Dolana, obecnie jednego z najbardziej utalentowanych reżyserów młodego pokolenia. Wysoko postawił sobie poprzeczkę, jego obraz trafił na wiele zagranicznych festiwali, a krytycy nazwali go „cudownym dzieckiem kina”. W „Zabiłem moją matkę” ukazany jest proces dojrzewania 16-letniego  Huberta.  Z jednej strony pragnie dorosłości, życia na własną rękę, a co za tym idzie, uwolnienia od zaborczej matki, która porusza się w swoim świecie bibelotów. Z drugiej strony otrzymujemy obraz opuszczonego młodzieńca, który pragnie miłości matczynej i zrozumienia.

To typ mężczyzny niedojrzałego emocjonalnie, który poszukuje samego siebie. Posiada swoje kompleksy i obawy lecz nader wszystko pragnie miłości, a także zrozumienia. Histeryk, który nie potrafi uwolnić się od matki, dlatego musi ją symbolicznie zabić. Społeczne przyzwolenie na młodzieńczy bunt daje mu tą możliwość. Poszukując samego siebie popełnia wiele błędów i pomyłek.
8. Chłopaki rozrabiaki

"Chłopaki nie płaczą" reż. Olaf Lubaszenko
Polska 2000


Koniec lat 90’ w Polce to próba rozprawienia się z mafijnymi grupami.  Nic dziwnego, że temat gangsterski szybko przeniósł się do filmu. „Chłopaki nie płaczą” to parodia tamtych czasów. Znajdziemy tu zakompleksionych chłopczyków, intelektualistów, a przede wszystkim napakowanych testosteronem gangsterów.

Kuba Brenner (Maciej Stuhr) jest młodym, utalentowanym  skrzypkiem. Jego przyjaciel Oskar (Wojciech Klata) ma problem z trądzikiem. Mężczyźni, pragną pozbyć się kompleksów, postanawiają więc wynająć dwie dziewczyny z agencji. Okazuje się jednak, że nie stać ich na taki wydatek. Opiekun dziewczyn postanawia zabrać złotą figurkę afrykańskiego czarodzieja. Kuba chcę ją odzyskać dlatego udaje się do agencji, jednak nie wszystko idzie zgodnie z planem i trafia w sam środek gangsterskich interesów. Główny bohater filmu jest mężczyzną utalentowanym, ambitnym i inteligentnym, próbującym spełnić swoje marzenia.9. Super bohater

"Iron Man" reż. Jon Favreau
USA 2008Na podstawie komiksów Marvela w 2008 roku doczekaliśmy się filmowej adaptacji. Historia miliardera i wynalazcy Tony’ego Starka (w tej roli Robert Downey Jr.), który przeistacza się z wiecznego chłopca, brylującego na przyjęciach w super bohatera, który próbuje zmienić świat. Niestety świat to ludzie, a nimi często wiodą złe rządze. Dlatego Iron Man postanawia walczyć ze złem, za które poczuwa częściową odpowiedzialność, ponieważ jego firma Stark Industries odpowiada za dostawy broni dla rządu USA. Tony zostaje postrzelony i porwany przez rebeliantów, ich przywódca zmusza go do skonstruowania potężnej broni.  Jednakże mężczyzna buduje zbroje dla siebie, dzięki czemu wydostaje się z niewoli i wraca do USA. Od tego momentu zmienia całkowicie swoje życie.

Iron Man jest dość skomplikowanym typem mężczyzny – ekscentryczny, przemądrzały, geniusz z poczuciem humoru. To super bohater, który w walce ze złem nie wykorzystuje mięśni lecz swój intelekt. W zbudowanej przez siebie cybernetycznej zbroi próbuje uratować świat, a mimo, że ma tłumy fanek, to swoje serce oddaje tylko jednej. 10. Samiec Alfa

"J. Edgar" reż. Clint Eastwood
USA 2011Film przeszedł w Polsce bez większego echa, lecz warto go zobaczyć. Genialna rola Leonardo DiCaprio, która już na etapie nominacji została pominięta przez Amerykańską Akademię Filmową. Do tego bardzo dobrze napisany scenariusz przez Dustina Lance Blacka (zdobył Oscara za film „Obywatel Milk”). „J.Edgar” to film biograficzny, historia Johna Edgara Hoovera, który był dyrektorem FBI w latach 1924-1972. Edgara szanowano, za reformy które wprowadza, by usprawnić biuro, a z drugiej strony potępiano za inwigilacje najważniejszych osób na świecie. Posiadał tajne dokumenty, które obnażały prywatne życie wielu przywódców politycznych.

Hoover jest przykładem samca alfa – dąży do władzy, wie czego chce, nastawiony na sukces nie cofnie się przed niczym by pozostać na szczycie. Będąc u władzy ma poczucie, że on i jego zdanie jest najważniejsze, nie liczy się z innymi (oprócz wiernej sekretarki, Helen Gandy, która aż do śmierci wiernie mu służy). Żyje w odosobnieniu, pośród czterech ścian, nie ufając nikomu.

 

Autorki: Ania&Ania

Share this:

CONVERSATION

0 komentarze:

Prześlij komentarz