Czekając na wolną Polskę...

Mija 25 lat od czasu Obrad Okrągłego Stołu oraz pierwszych demokratycznych wyborów do Parlamentu od zakończenia II wojny światowej. Festiwal Planete+ Doc z tej okazji powołał specjalną sekcję : „25 lat minęło”. 

„1989” to najnowszy film Michała Bielawskiego, który właśnie odbył swoją światową premierę w Warszawie. W niedziele wspólnie z reżyserem mogliśmy oglądać go 
w bydgoskim kinie „Orzeł”.  Film opisuje ówczesny nastrój panujący w Polsce poprzez ukazanie archiwalnych fotografii pochodzących m.in. ze źródeł Telewizji Polskiej, Filmoteki Narodowej, Ośrodka Karta i Video Studio Gdańsk. Dodatkowym atutem obrazu Bielawskiego stały się czytane przez lektorów wspomnienia Mieczysława Rakowskiego czy Jacka Kuronia. Pierwsza w dokumencie retrospekcja dotyczyła debaty Lecha Wałęsy, przywódcy „Solidarności” z Alfredem Miodowiczem, liderem prorządowego Ogólnopolskiego Porozumienia Związków Zawodowych. Rozmowa ta była ważnym elementem „demontażu”  komunizmu. Cały film został zrealizowany w konwencji przypomnienia kalendarium roku „1989”. Autor miesiąc po miesiącu przybliża nam przełom. Rok rozpoczynamy rozważaniami gen. Czesława Kiszczaka w sprawie zwiększenia represji wobec opozycji, a kończymy z pierwszym premierem wolnej Polski Tadeuszem Mazowieckiem i z powrotem korony do Orła Polskiego. Bielawski uzmysławia nam dobitnie oczywistą prawdę jak wiele może zmienić się w zaledwie 12 miesięcy. Film, mimo trudnego tematu prowokującego do różnicy zdań, stara się pokazać różne głosy debaty publicznej tego okresu. Od uczestników Okrągłego Stołu po tych, którzy jego ustalenia kontestowali i oskarżali o zdradę. Bielawski nie wartościuje, nie ocenia. Ocenę pozostawia widzom i społeczeństwu, które w każdych wyborach wypowiada się kto w tym sporze miał rację.  Po seansie przyszedł czas na pytania. Twórca spotkał się z entuzjastycznym przyjęciem ze strony bydgoskiej publiczności. Wśród głosów pojawiły się wyrazy podziękowania.  Młodsza część widowni jednogłośnie zachęciła do korzystania z filmu „1989” jako możliwości edukacji historycznej. 

Filmem na etapie jego realizacji zainteresował się Polski Instytut w Berlinie, ponadto Artur Liebhart, dyrektor artystyczny Festiwalu Planete + Doc namawia mnie by zgłosić film na Międzynarodowy Festiwal Fil¬mów Dokumen¬tal¬nych i Animowanych DOK Leip¬zig. – zwierzył się Bielawski.Punktem docelowym, umożliwiającym przeżycie ostatnich chwil komunistycznej Polski stanie się projekcja filmu „ 1989” w TVP 1, 5 czerwca o 22:20. 

Autor: A.S.

Share this:

CONVERSATION

0 komentarze:

Prześlij komentarz