JA NIE ROŚLINA

 
Tytuł: Chce się żyć 
Reżyser: Maciej Pieprzyca

Gatunek: Dramat
Scenariusz: Maciej Pieprzyca
Premiera: 11.10.2013
Produkcja: Polska
Obsada: Dawid Ogrodnik, Kamil Tkacz,   Dorota Kolak, Arkadiusz Jakubik

Ocena: 8/10

Chce się żyć, powiedział Maciej Pieprzyca a za Nim podążył poruszony tłum widzów.  Podczas filmowego seansu dokonał się cud. Temat chowany przez społeczeństwo pod przysłowiowy dywan w końcu ujrzał światło dzienne. Niepełnosprawność. Od wieków marginalizowana i wykluczana z życia codziennego. Dziś "uderzyła" pięścią w stół. Dziś stała się prawdziwym mężczyzną. 

  Mateusza poznajemy jako małego chłopca w schyłkowych czasach PRL-u. Od pierwszych scen opowieść prowadzona jest z jego perspektywy. Niczym książkowy narrator prowadzi przez koleje losu swoje i swojej rodziny. Chłopiec jest rośliną. Identyfikacja: porażenie mózgowe, przejawy: brak komunikacji oraz ograniczona kontrola nad swoim ciałem, skutek: zależność wobec drugiego człowieka. Rodzice Mateusza nie godzą się z diagnozą upośledzenia psychicznego, pragną stworzyć mu godziwe warunki bytu. Najważniejszą relacją ukazaną w filmie jest więź pomiędzy matką a synem. Zofia uporczywie wierzy w swoje dziecko, obdarzając go miłością bezgraniczną. Dzień po dniu wspólnie stawiają kroki ku lepszemu. Sytuacja ulega zmianie tuż po śmierci ojca. Schorowana matka jest zmuszona oddać Mateusza do ośrodka dla osób niepełnosprawnych. Rozpoczyna się nowy rozdział. Po latach prób udaje się uczynić słyszalnym głos kogoś o kim przesądzono, że nigdy nie będzie w stanie komunikować się jak inni. Ku zdziwieniu wszystkich Mateusz czuje, słyszy i rozumie otaczający go świat. 

Sztuka filmowa objęła kontrolę nad życiem głównego bohatera Dawida Ogrodnika. Stracone kilogramy to niewiele w porównaniu z psychiczną metamorfozą jaka dokonała się w jego głowie. W jednym z wywiadów Ogrodnik zdradza, iż w czasie przygotowań bywały momenty w których mówił sobie : Nie chce grać Mateusza, ja jestem Mateuszem. Aktor uwierzył w tę historię całym sobą, przelewając na ekran świadomość ruchu, gestu i ciała . Więź jaką udało mu się zbudować pomiędzy widzem przybrała kształt cienkiej linii pomagającej czuć, myśleć i rozumieć jak Mateusz. Kropką nad i stał się jednak głos zza offu, który nie pochodzi od głównego bohatera , ale od Wojciecha Solarza aktora znanego z filmów 80 milionów czy Popiełuszki . Jego barwa współgrała z wizerunkiem głównej postaci, wytwarzając dodatkowy atut.

Za ideą filmu stoi chwalebna myśl, by dostrzec osoby niepełnosprawne i traktować je jak równych sobie. Ich negatywne postrzeganie sięga już czasów starożytnych. Idealizowanie kształtów i sprawności fizycznej niosło za sobą przyzwolenie zabijania tych, którzy urodzili się z dostrzegalnymi wadami ciała. Dziś, choć prawami człowieka objęto osoby niepełnosprawne, czyli jedną dziesiątą ludzkości, nadal na ich widok wzdrygamy się, czujemy nieprzyjemny dreszcz, a w rezultacie odczuwamy lęk przed komunikacją z daną osobą. Mimo, że żyjemy w XXI wieku, wśród rozwijających się nowych technologii,  postrzegając siebie jako ludzi tolerancyjnych, często nie posiadamy świadomości niepełnosprawności. Bez wzięcia na siebie cząstki odpowiedzialności proces włączania osób dysfunkcyjnych będzie przebiegał znacznie wolniej. Pierwszym krokiem ku naszej zmianie są słowa zawarte w tytule omawianego filmu Chce się żyć (...)bez względu na słabości i wątpliwości nam towarzyszące. Wyprostuj się, wstań i idź.

Autor : A.S.

Share this:

CONVERSATION

2 komentarze:

  1. Płakałam i równocześnie śmiałam się w kinie, gdy oglądałam ten film. Myślę,że Maciej Pieprzyca oraz pierwszoplanowy aktor - Dawid Ogrodnik- wykonali kawał świetnej roboty. Czekam na więcej takich polskich filmów!

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. My również chcemy więcej takich polskich filmów :) Pozdrawiamy

      Usuń