Stuknięty Stoker
Tytuł : Stoker
Reżyser : Chan - Wook Park
Scenariusz : Wentworth Miller
Premiera : 10 maja 2013
Produkcja : USA, Wielka Brytania
Obsada : Mia Wasikowska, Matthew Goode, Nicole Kidman
Ocena : 6/10
Od pierwszych ujęć film Chan - Wooka Parka, zachwyca. Reżyser przenosi nas w baśniowy świat Indii ukazując historie jej oczami. Odrealniony obraz domu dziewczyny i jej owdowiałej matki wciąga i zaciekawia widza jeszcze bardziej. Dużo tutaj niedopowiedzeń, przemocy i seksu.
Po śmierci pana domu w wielkiej willi w stylu wiktoriańskim pojawia się tajemnicza postać - wujek Charles Stoker, brat zmarłego. Po zachowaniu Charlesa wnioskować można, że jego przybycie nie jest przypadkowe. W filmie w niewyjaśnionych okolicznościach znika kolejna postać a wujek interesuje się najmłodszą mieszkanką domu - Indią. W postać Indii wciela się Mia Wasikowska. Mia z pochodzenia Polka, odtwórczyni głównej roli w filmie Jane Eyre i Alicji w Krainie czarów, tym razem odegrała rolę wzorowo. India łączy w sobie niewinność, rozpustę i grzech. Na oczach widza przeobraża się z dziewczynki w kobietę pełną sprzeczności. W nieznanym jej dotąd wuju odnajduje swoje odbicie. Oboje widzą i słyszą pewne rzeczy inaczej. Relacja pomiędzy Charliem i Indią wyostrza się. Stosunek krewnego do swojej bratanicy jest nietypowy i bynajmniej nierodzinny. Choć India opiera się urokowi przystojnego wujka z czasem ulega jego zalotom. Charles Stoker pragnie stworzyć ją na swoje podobieństwo wierząc, że w tej kruchej i zarówno silnej dziewczynie tkwi zalążek jego samego.
Fabuła przedstawiona w filmie włącza w nas myślenie, zakładamy czarną pelerynę bierzemy w rękę lupę i zaczynamy zabawę w detektywa - łącząc ze sobą pasujące kawałki. Na próżno. Peleryna raczej się nie przyda, lupa- tym bardziej. Oprócz nietypowych obrazów, perspektyw i dźwięków, które słyszymy mocniej dzięki nadludzkim umiejętnością Indii, fabuły nie ma tu za wiele. Ubogi scenariusz - skazanego niegdyś na śmierć, Wentwortha Millera nie zachwyca.
Wszystko ratuje sam reżyser, którego twórczość polega na tym, że potrafi on przekazać swój obraz w rzadki, osobliwy sposób. Dzięki jego umiejętnościom, nie przegapimy Stokera na półce i nie będziemy szukać go w zakładce "typowe Hollywodzkie kino".
Autor : AS
0 komentarze:
Prześlij komentarz