Wielki przekręt


 
Tytuł: AMERICAN HUSTLE
Gatunek: Komediodramat
Reżyser: David O. Russell
Premiera: 31.01.2014
Produkcja: USA
Obsada: Christian Bale, Bradley Cooper, Amy Adams, Jeremy Renner, Jennifer Lawrence   
Ocena: 8/10


 Ameryka pokochała ten film. Złoty reżyser i ciekawy scenariusz, wykonali swoje zadanie. American Hustle Davida O. Russella to zabawna historia o zgrai oszustów, którzy przechodzą na dobrą stronę mocy.

Film jest opowieścią częściowo opartą na faktach, jednakże w dużym stopniu podrasowaną, choćby o rolę Jennifer Lawrence, specjalnie dopisaną na jego potrzeby. Reżyser swoje obrazy dopracowuje w najmniejszym, szczególe. Mimo, że do tej pory nie zdobył Oscara to pamiętamy zeszłoroczny Pamiętnik pozytywnego myślenia czy Fightera. Podczas kręcenia filmów reżyser nie oszczędza swoich aktorów, ale skoro jego produkcje kończą się z takim efektem, jak dla mnie może być najgorszym stręczycielem. 

Magia kłamstwa jest tematem przewodnim. Każdy z bohaterów coś gra i chce coś zyskać dla siebie. Wszyscy są pozorantami w czyjeś rozgrywce, a wygra ten najsprytniejszy i najmądrzejszy, czyli po prostu najlepszy oszust. Akcja filmu przypada na lata 70 i 80. Iving Rosenfeld i Sydney Prosser oszukują ludzi proponując pożyczki. Nader ambitny policjant zatrzymuje dziewczynę na gorącym uczynku. Obiecuje im, że jak pomogą mu złapać kliku wpływowych ludzi i mafiosów to pozwoli im odejść. Ma nadzieję, że odniesie sukces i pozwoli mu to rozwinąć karierę. Jednak nie przewiduje, że jego plan może obrócić się przeciwko niemu.

Film posługuje się prostymi chwytami. Mamy klasyczne wprowadzenie, w którym poznajemy poszczególnych bohaterów. Jednakże cała uwaga skupia się na chwytliwych, uszczypliwych i komicznie zbudowanych dialogach. Bardzo dobrze spisana fabuła, w której nie do końca wiemy co się wydarzy. Na nasze zmysły zadziała też świetnie dobrana ścieżka dźwiękowa.

American Hustle to mieszanka charakterów, która tworzy ten film. Zwariowana Jennifer Lawrence. Sympatyczny i grubaśny Bale, a do tego charakterna, z dekoltem do pępka Amy Adams. Nie można również zapomnieć o ambitnym i uwikłanym w problemy rodzinne Cooperze. Aktorzy grają jak im reżyser zagra. Faktem jest, że w filmie wystąpiła plejada hollywoodzkich gwiazd, z których Russell wydobył to co najlepsze. 

American Hustle to uczta dla naszych zmysłów. Błyskotliwe dialogi, doskonała gra aktorska, magnetyczny obraz, ciekawa fabuła. Trochę szkoda, że nie zagłębiono się w wątek sensacyjny i nie ma tam większego napięcia. Mimo wszystko, twórcom filmu udało się wznieść na wyżyny. Stworzyli obraz, który z całą pewnością zadowoli każdego kinomana. Autorka: Ania W.

Share this:

CONVERSATION

0 komentarze:

Prześlij komentarz