Chwile jak motyle 
Tytuł: NIEULOTNE
Reżyser: Jacek Borcuch
Scenariusz: Jacek Borcuch
Premiera: 08.02.2013
Produkcja: Polska/Hiszpania
Obsada:Jakub Gierszał, Magdalena Berus
Ocena: 5/10
Nieulotne są chwile licznych swawoli, życia bez problemów i z dnia na dzień. Jacek Borcuch reżyser filmu Nieulotne po raz kolejny podejmuje temat dorastania młodych ludzi, tym razem osadza go w czasach współczesnych i pokazuje w zupełnie inny sposób.

Od pierwszych sekund trwania Nieulotne porywa widza przepięknymi krajobrazami i atmosferą przebijającą się z ekranu. Promienie słońca rozpieszczają oglądającego, nic nie zapowiada tragicznego obrazka, który zaraz mamy ujrzeć.

Jacek Borcuch reżyser, ale także aktor. Rozgłos przyniósł mu film Wszystko co kocham, który pokazywał codzienność i dorastanie młodych ludzi w czasie PRL-u. W Nieulotne spogląda na swoich współczesnych bohaterów bardziej krytycznym okiem, ale nie dokonuje oceny pozostawia ją widzowi. Beztroski świat szczęśliwie zakochanych przebywających na wakacjach w Hiszpanii Michała (Jakub Gierszał) i Kariny (Magdalena Berus) wdziera się okrutna rzeczywistość. W niej ich sielankowy świat runął niczym przysłowiowy domek z kart. 

Film porusza ważną kwestie, a mianowicie sposób w jaki młodzi dorastający ludzie radzą sobie z problemami, które przed nimi stają w dorosłym lub prawie dorosłym życiu. Najczęściej podobnie jak główna bohaterka filmu uciekają do rodziców, by im się wyżalić lub pędzą do kościoła, ponieważ gdy trwoga to do Boga. Borcuch bardzo dobrze podkreślił to w Nieulotne, że szczęśliwe momenty są chwilowe, a rzeczywistość nie zawsze jest taka jakiej chcemy, a młodzi często o tym zapominają żyjąc z dnia na dzień.

W rolach głównych występuje Jakub Gierszał i Magdalena Berus. Młodemu i już doświadczonemu aktorowi partneruje aktorka, która jest naturszczykiem. Swój debiut filmowy przeżyła u Katarzyny Rosłaniec w Bejbi Blues, w którym była bardzo irytująca, jako nieletnia matka, w tym filmie jej gra jest nawet całkiem przyzwoita, oczywiście nie dorównuje Jakubowi Gierszałowi. Młody aktor dał się już poznać widzom z wielu stron, a najlepsza jego rola była w Sali Samobójców. W Nieulotne, gra chłopaka który przypadkowo w emocjach, działając impulsywnie zabija mężczyznę, a dręczące go wyrzuty sumienia prowadzą do rozpadu jego sielankowego związku. 

Nieulotne to film bardzo swawolny i powolny, który przez piękne ilustracje pretenduje do miana artystycznego. Jednakże bardzo płytko traktuje historie młodych bohaterów, którzy jeszcze nie dorośli, poszukują porozumienia błądząc po omacku, uczą się siebie nawzajem. Nie zrozumiałe są ich pobudki, a to buduje częściową irytacje tym filmem i lekkie rozczarowanie biorąc pod uwagę całą twórczość Jacka Borcucha. Niemniej jednak trzeba zaakceptować pomysł artysty, który w tak lekki i nieulotny sposób próbuje pokazać miłość młodych ludzi.

Autor: Ania W.

Share this:

CONVERSATION

0 komentarze:

Prześlij komentarz